Domácí zázvorový čaj

Domácí zázvorový čaj

Domácí zázvorový čaj - pro naše zdraví, zahřeje. Je takovým hitem cukráren. Tak proč si ho jednoduše neudělat doma. Nachystejte sváteční servis, konvičku, nebo pěkné skleněné varné sklenice a hurá do toho.

Domácí zázvorový čaj

Domácí zázvorový čaj není žádná věda. Vyzkoušejte ho, a uvidíte, že vám nejen zachutná, ale budete ho chtít připravovat každé návštěvě, protože pěkně naservírovaný - skvěle vypadá!

Z přípravy a pití zázvorového čaje si můžete udělat příjemný rituál. Můžete si zapálit vonnou svíčku se zázvorovým aroma. Nechte se insporovat v eshopu, kde jsou vonné svíčky také s aroma zázvor-pomeranč, zázvor-bílý čaj a zázvor-bambus.

Doporučení - čaj z kořene zázvoru vás "nakopne". Dodá spoustu energie. Zahřeje. Zčervenají vám tváře. A může také zvednout tlak. Kdo má již tlak vyšší, nepijte čaj na noc. Dopřejte si ho nejpozději kolem páté hodiny.

Zázvorový čaj je výborný v tomto sychravém počasí. Jeho pitím můžete preventivně předcházet bolestem v krku a kašli. Má protizánětlivé a antiseptické účinky.

Zázvorový čaj není ideální na denní pití - užívání. Berte ho jako lék. Asi po dvoutýdenním popíjení si dejte pauzu minimálně o té samé délce. Pokud si ho budete vychutnávat třeba jen o víkendu, nemusíte.

Kořen zázvoru byl znám od pradávna pro své léčivé schopnosti. U nás se nyní dostal do většího povědomí a také do módy. Domácí zázvorový a mátový čaj je hitem každé cukrárny a kavárny. V dnešní době mu dáváme přednost před sypaným čajem v sáčku.

Recept na zázvorový čaj

Zázvorový čaj můžeme připravit dvěma způsoby 

První způsob - asi 5cm část kořene zázvoru nastrouháme na hrubém struhadle. Vsypeme do 1l studené vody a přivedeme k varu. Vaříme asi půl minuty, aby zůstaly zachovány všechny léčivé složky zázvoru. Nechejte cca. 10 minut v klidu. Poté scedíme a naléváme. Sklenici ozdobíme limetkou, citronem, nebo plátkem pomeranče. Každý si pak může čaj v šálku dochutit citrónovou nebo pomerančovou šťávou. Sladíme medem. V zimních měsících můžeme přidat také celou skořici a 5 ks hřebíčků.

Vychlazením tohoto čaje získáte skvělou zázvorovou limonádu. Do té ale nepřidávejte skořici ani hřebíček.   Toto koření vynikne jen v teplé formě zázvorového čaje. Přidávejte jen ovocné šťávy a med.

Druhý způsob - pro mne na oko líbivější. Čaj zůstane čirý, ozdobený kousky zázvoru na dně. Kořen zázvoru nakrájíte nebo nastrouháte na menší kousky. Zalejete vroucí vodou, nadkryjete a necháte aspoň 5 minut odstát. Ihned podáváte a pijete ještě teplý. Dochutit také citronem a medem.

Zázvor ze dna hrníčku nekonzumujte. Nemusí vás pálit na jazyku, ale může vám popálit vnitřnosti. Jeho síla je veliká.

Nakrojený kořen zázvoru vydrží v lednici několik týdnů. I když teď v blížící se zimě jeho spotřeba rychle stoupne.

Konzumace zázvoru snižuje cholesterol. Prohřívá organismus zevnitř, a tím probouzí a aktivuje cévní systém. Celkově povzbuzuje celý lidský organismus.

Léčivé účinky zázvoru

Léčivé účinky zázvoru jsou známé od starověku. Jeho žvýkáním zabráníte zánětům v krku v období chřipek a angín. Má antibakteriální účinky. Pomáhá proti kašli a nachlazení. Pomáhá také při žaludečních obtížích, i v těhotenství. Snižuje agresivitu žaludečních kyselin (nejen při těhotenství, ale také při cestování a migrénách). Účinkuje  proti nadýmání a plynatosti.

Pálivá chuť zázvoru vás zahřeje, Rychle prohřívá organismus zevnitř, aktivuje cévní systém. To napomáhá snižování cholesterolu.

Zázvor nemusíte konzumovat jen ve formě čaje. Výborný je také nakládaný zázvor, který se používá při výrobě sushi a můžete ho zakoupit v každém větším supermarketu. Prodávají se také zázvorové bonbóny, kandovaný zázvor. Zázvorem si můžete slabě okořenit také maso na čínu, slepičí vývar nebo vyzkoušet orientální kuchyni. Konzumace ostřejších jídel je nyní v chladnějších měsících na místě. Povzbudí mysl i celý lidský organismus.

Zázvor by neměli konzumovat děti do dvou let. V těhotenství ale konzumace zázvoru nevadí. Nemá vliv na vyvíjející se plod a nelze se zázvorem s rozumem předávkovat.

Přejeme dobrou chuť a klidnou chvilku strávenou u popíjení doma připraveného zázvorového čaje.

Dali jste se zlákat na zázvorový čaj?

Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková