Esenciální oleje a děti: Průvodce bezpečným používáním pro rodiče

Esenciální oleje a děti: Průvodce bezpečným používáním pro rodiče

Esenciální oleje mohou být skvělým prostředkem, jak podpořit zdraví a pohodu dětí. Zásadní je však správné a bezpečné používání těchto olejů. V tomto článku se proto zaměříme na přehledný návod pro rodiče, ve kterém se dočtete, jak bezpečně používat esenciální oleje u dětí. Dozvíte se, jak se při výběru olejů řídit podle věku dítěte, jak oleje správně ředit, jaké metody používání jsou nejbezpečnější a jak vybrat ty správné oleje pro různé potřeby dětí.

Jak bezpečně používat esenciální oleje u dětí?

Jak bezpečně používat esenciální oleje u dětí

Při používání esenciálních olejů u dětí je důležité dodržovat určitá opatření. Níže uvádíme několik důležitých bodů, které je třeba brát v úvahu:

Věkové omezení a kontraindikace

Každý esenciální olej má své věkové omezení a některé oleje mohou být pro určité věkové skupiny dětí považovány za nevhodné. Je proto důležité se informovat o vhodnosti jednotlivých olejů pro daný věk dítěte a poradit se s odborníkem. Níže uvádíme několik obecných zásad:

 1. Novorozenci a kojenci: esenciální oleje by se neměly používat u novorozenců do prvního měsíce života. Jejich pokožka je velmi citlivá a jejich imunitní systém není plně vyvinutý. Je také důležité zabránit tomu, aby se esenciální oleje dostaly do okolí nosu nebo očí dítěte.
 1. Děti do 6 měsíců: i když jsou některé esenciální oleje považovány za bezpečné i pro děti starší 3 měsíců, je lepší se jejich použití u dětí mladších 6 měsíců vyhnout. Jejich pokožka je stále velmi citlivá a jejich imunitní systém se stále vyvíjí.
 1. Citlivost a alergie: každé dítě je jedinečné a může na esenciální oleje reagovat jinak. Je proto důležité sledovat reakce dítěte po použití esenciálních olejů a v případě jakýchkoliv příznaků alergie, podráždění pokožky nebo jiných nežádoucích účinků používání přerušit.
 1. Kontraindikované oleje: některé esenciální oleje by se neměly používat u dětí v žádném věku, protože jsou považovány za toxické nebo mohou vyvolat nežádoucí reakce. Patří sem například máta peprná, eukalyptus, rozmarýn, tea tree nebo hřebíček. Je vhodné se poradit s odborníkem, který vám poskytne seznam kontraindikovaných olejů pro děti.

Ředění esenciálních olejů

Před použitím esenciálních olejů u dětí je důležité je správně naředit, aby se minimalizovalo riziko vzniku nepříznivé reakce. Níže uvádíme obecné pokyny týkající se ředění esenciálních olejů vhodných pro použití u dětí:

 1. Děti mladší 6 měsíců: u této věkové kategorie je lepší se vyhnout přímé aplikaci esenciálních olejů na jejich pokožku. Místo toho můžete použít aroma difuzér nebo přidat několik kapek esenciálního oleje do teplé koupele.
 1. Děti od 6 měsíců do 2 let: pro tuto věkovou kategorii se doporučuje ředit esenciální olej v poměru 1-2 kapky oleje na 1-2 čajové lžičky nosného oleje (např. kokosového, mandlového nebo olivového).
 1. Děti od 2 let: v této věkové kategorii můžete esenciální olej zředit v poměru 1-2 kapky oleje na 1 polévkovou lžíci nosného oleje.

Skladování a bezpečnost: 

Esenciální oleje uchovávejte na bezpečném místě mimo dosah dětí, aby nedošlo k náhodnému pozření. Před použitím zkontrolujte, že jsou oleje v bezpečném a nepoškozeném obalu.

Bezpečné esenciální oleje pro děti

Bezpečné esenciální oleje pro děti

Při výběru vhodných esenciálních olejů pro děti je důležité zvážit jejich bezpečnost a vhodnost pro daný věk. Níže uvádíme seznam některých bezpečných esenciálních olejů pro děti:

 1. Levandule: uklidňuje a uvolňuje, pomáhá při nespavosti a úzkosti.
 2. Mandarinka: uklidňuje a přispívá ke klidnému spánku, působí proti úzkosti a napětí.
 3. Pomerančový olej: navozuje pocit radosti a optimismu a může pomoci při únavě a nespavosti.
 4. Heřmánek: uklidňuje a uvolňuje, pomáhá při zažívacích potížích a podráždění pokožky.
 5. Esenciální olej z jalovce: působí detoxikačně, uvolňuje napětí a pomáhá při problémech s močením.

Při výběru esenciálních olejů pro děti se vyhněte silným olejům, které mohou být příliš silné nebo dráždivé. Je také důležité si ověřit, jestli je olej bezpečný pro danou věkovou kategorii dítěte a jestli neobsahuje žádné alergeny. Vždy si přečtěte návod k použití a dodržujte doporučené dávkování.

Oleje, které NEjsou pro děti vhodné

Oleje, které NEjsou pro děti vhodné

Některé esenciální oleje nejsou pro děti vhodné a jejich používání je třeba omezit nebo se jim raději zcela vyhnout. Níže je uveden seznam olejů, které by děti neměly používat:

 1. Máta peprná: má silné dráždivé účinky a pro citlivou dětskou pokožku může být až příliš silná.
 1. Eukalyptus: má vysoký obsah cineolu a může být příliš intenzivní pro dětské dýchací cesty.
 1. Rozmarýn: obsahuje chemické látky, které mohou dráždit pokožku a dýchací cesty dětí.
 1. Tea tree: má silné antimikrobiální účinky, ale může způsobit podráždění dětské pokožky a vyvolat alergické reakce.
 1. Hřebíček: obsahuje silné látky, které mohou dráždit pokožku a sliznice dětí.
 1. Citronela: má vysoký obsah citronelu, který může být pro děti příliš dráždivý.

Při používání esenciálních olejů u dětí je třeba dbát na opatrnost a vyhýbat se těm, které by pro ně mohly být příliš intenzivní. Pokud máte pochybnosti o vhodnosti použití určitého oleje pro vaše dítě, vždy se obraťte na odborníka.

Způsoby použití esenciálních olejů u dětí

Způsoby použití esenciálních olejů u dětí

Existuje několik způsobů, jak používat esenciální oleje u dětí. Níže uvádíme několik doporučených metod:

 1. Inhalace: použijte aromalampu nebo difuzér. Inhalace může pomoci uvolňovat dýchací cesty a zlepšit náladu.
 1. Masáž: zředěný esenciální olej můžete použít při masáži dítěte. Smíchejte několik kapek esenciálního oleje s nosným olejem, například mandlovým nebo jojobovým, a dítě jemně masírujte. Masáž může dítě uklidnit a uvolnit.
 1. Koupel: přidejte několik kapek esenciálního oleje do vany s teplou vodou. Dítě se tak může koupat ve voňavé koupeli s blahodárnými účinky esenciálních olejů.

Pár slov na závěr

Používání esenciálních olejů u dětí může být skvělým způsobem, jak posílit jejich zdraví a pohodu, ale je důležité dbát na bezpečnost a vhodné způsoby použití. Všechny rady a tipy uvedené v této příručce jsou určeny k ochraně zdraví dětí a minimalizaci rizik. Pamatujte, že každé dítě je jedinečné a může na různé oleje reagovat jinak. Při používání esenciálních olejů u dětí vždy dbejte na správné ředění, zohledněte věková omezení a kontraindikace a dodržujte bezpečnostní pokyny. Díky znalosti těchto informací můžete esenciální oleje s jistotou a klidem zařadit do péče o vaše dítě. Než se však rozhodnete esenciální oleje používat, je vždy vhodné se poradit s odborníkem nebo lékařem a zohlednit individuální potřeby a zdravotní stav vašeho dítěte.

Pokud jste rodič a chcete používat esenciální oleje na podporu zdraví a pohody vašich dětí, můžete si je zakoupit na našem e-shopu. Prozkoumejte nabídku kvalitních esenciálních olejů vhodných pro děti a vyberte si ty, které jsou bezpečné a účinné.