Mučenka 

Mučenka patří mezi okrasné rostliny. Mučenka jedlá se velmi často také pěstuje kvůli svým plodům, které známe pod názvy maracuja nebo passion fruit. V našich krajích se pěstuje hlavně jako pokojová rostlina. S našim eshopem si můžete vypěstovat mučenku jedlou, mučenku modrou, mučenku banánovou, mučenku vanilkovou, mučenku žlutou a mučenku sladkou. Zakupte si také hnojivosubstrát na exotické rostliny, aby vám mučenka krásně rostla a samozřejmě správný květináč! S Pěstíkem je pěstování jedna radost a velká zábava! Jak pěstovat mučenku a jaké zdravé látky mučenka obsahuje?

Jak pěstovat mučenku v našich klimatických podmínkách?

Mučenka je krásná exotická rostlina, která má nádherně zbarvené květy a sladké plody. Pro sadbu mučenky ze semen použijte substrát pro pokojové rostliny, je středně lehký a mučence se v něm bude velmi dařit. Na začátku růstu potřebuje mučenka více vody. Pokud byste ji nechali na suchu, uschne vám a už nevyroste. Také si dávejte pozor na nadměrné přemokření, na to je mučenka také háklivá. Uhnívají jí potom kořeny. Hnojme ji střídmě, nejlépe přímo hnojivy na exotické rostliny! V létě dávejte mučenku na sluníčko, aby mohla nasávat sluneční svit. Jelikož se jedná o popínavou rostlinu, je nutné místo růstu vybavit opěrami pro popínavé rostliny, po kterých by se mohla popínat a růst! 

Co to je mučenka nazývaná také maracuja či passion fruit?

Mučenka jedlá patří mezi exotické tropické ovoce. Jeho dužina obsahuje spousty semínek. Dužina se využívá buď na zdravé smoothie nebo se z ní vyrábí šťáva. Plody mučenky jsou přírodním antioxidantem, proto se těší velké oblibě u zastánců zdravé výživy. Také je bohatým zdrojem vlákniny. Ta napomáhá k přirozené střevní mikroflóře, bojuje proti zácpě a nadýmání.  

Výživová hodnota mučenky jedlé:

Výživová hodnota1 plodVýživová hodnota1 plod
Vitamín A229 IUVláknina1,9 g
Hořčík5 mgŽelezo0,29 mg
Draslík63 mgVápník2 mg
Vitamín C5,4 mg--