Olivovník evropský (Olea Europaea) 5 semen

pošli přes

Olivovník evropský (Olea Europaea) 5 semen

Olivovník evropský je strom pocházející z Asie a Afriky, avšak dnes už se s ním setkáte i v Evropě. Jeho plody se využívají v potravinářství, lékařství a v kosmetickém průmyslu. Patří mezi nenáročné rostliny, které lze pěstovat i v našem klimatu. Balení obsahuje 5 semen. Více informací

59 Kč
51 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Olea europaea

Velice pomalu rostoucí stálezelená dřevina. Stálezelený strom pocházející z Asie a Afriky. Dorůstá do výšky až 10 metrů. Jsou to dlouhověké stromy. Koruna je bohatě větvená a nepravidelná. Listy jsou kožovité a mají elipsovitý tvar. Kvete drobnými bělavými květy, které sladce voní. Plodem je dužnatá peckovice, která má válcovitý tvar. Obsahují značné množství oleje. Olivy obsahují vitamíny A, B1, B2, PP, vápník, bílkoviny, cukry a organické kyseliny. Kosmetický průmysl využívá oleuropein, patřící mezi tzv. antioxidanty. Získává se z listů, podporuje tvorbu kolagenu, urychluje látkovou výměnu v buňkách a zpevňuje pokožku. Extra panenský olivový olej se získává z oliv pouhým samovolným odtékáním, kterému se někdy napomáhá zatížením oliv.Nakládané olivy jsou určeny k přímé konzumaci, do salátů i k dochucení vařených jídel. Panenský olej se používá za studena do salátů. Zralé černé olivy jsou téměř nepoživatelné, proto se nakládají. V našich podmínkách plodí olivovníky jen výjmečně. Ale to vůbec nevadí, jejich krásné stříbrné listy naladí středomořskou atmosféru!

Jak pěstovat olivovník

  • Sucho a teplo jsou pro olivovník přirozené podmínky. Olivovník snáší řez velmi dobře. Poslední řez provádíme do července. Rostliny v nádobách na terase není třeba razantně řezat, stačí pravidelné zastřihování bujných letorostů. Pro přezimování je nejvhodnější teplota okolo 10 stupňů Celsia, zálivka velmi omezená. Pěstební nádobu obalíme netkanou textilií a nebo jutou - zabráníme tak promrznutí kořenů. Pokud se listy svinou, je čas na zálivku. Olivovník vyžaduje spíše sucho, proto záleváme i v době vegetace velmi střídmě, spíše vůbec. Nejlépe tehdy, je-li na rostlině zřejmě, že trochu vody potřebuje.

  • Semena lze vysévat po celý rok. Semeny vyséváme do stejného substrátu jako pro pěstování rostlin. Vyséváme je na povrch, klíčí na světle, takže vyžadují světlé stanoviště. Osivo se nesmí dostat na přímé slunce! Při běžné pokojové teplotě by měla semena vyklíčit během 14 až 21 dní. Pravidelně kontrolujeme, zda je povrch dostatečně vlhký.

  • Vyžaduje směs kypré zahradní zeminy a písku v poměru jedna ku jedné a kvalitní drenáží. pH musí být vápenité.

  • Během letního období je vhodné rostlinu jedenkrát měsíčně přihnojit hnojivem pro pokojové rostliny.

  • Olivovník většinou nebývá napadán škůdci, ani chorobami.

Parametry a specifikace

Druholivovník