Hrachor je krásná letnička, která se pne po konstrukcích, plotech a oporách. Jeho motýlokvěté květy vytváří krásné pohledové clony. Nádherně voní. Balení obsahuje 10 semen. Více
Lathyrus odoratus
Pochází z jižní Ameriky. Hrachor vonný je popínavá rostlina. Dorůstá délky až 3 m. Květy jsou v odstínech růžové, fialové, modré až černé, nebo jsou bílé. Kvete od července do srpna. Jeho květy jsou nejen krásné, ale i příjemně voní.
Květy se řežou do vázy - květy vydrží až 7 dní a provoní celou místnost. Rostliny se používají k vytvoření rychlé pohledové clony - na pergoly, ploty, do nádob. Pokud hrachor vysadíte do závěsné nádoby, vytvoříte z něj převislou letničku!
Jak pěstovat hrachor
-
Rostliny vyžadují slunné a teplé stanoviště. Nesnáší však přímý sluneční úpal. V horkých dnech je také nezbytná vydatná zálivka. Přemokření hrachor nesnáší. Každý rok ho v zahradě vysazujeme na jiné místo. Rostliny vysazujeme k opoře. Vytvoří rychlou pohledovou clonu. Pokud rostlou bez opory, plazí se po zemi. Aby bohatě kvetl po celé léto, je dobré odkvetlé květy průběžně odstraňovat.
-
Semena vyséváme již v březnu do hloubky cca 3 centimetrů. Do jedné jamky vložíme minimálně 3 semena. Jednotlivá semena hrachoru sázíme do sponu 10 x 10 cm. Vhodné je hrachor vysazovat již k připravené opoře.
-
Nesnáší půdy těžké a zamokřené. Taktéž v suchých a málo výživných půdách neprospívá.
Vhodná je výživná, středně těžká vápenitá půda.
-
Rostlinu pravidelně přihnojujeme. Ideální je např. kompost. Pamatujeme, že hrachor obohacuje půdu o dusík, nepřehnojujeme tedy dusíkatými hnojivy!
-
Rostliny nebývají napadány škůdci a netrpí žádnými chorobami. Při nedostatku světla či přílišné vlhkosti se objevují houbové choroby např. padlí. Rostliny preventivně i kurativně ošetřujeme fungicidy.
-
Na podzim sesbíráme lusky hrachoru se semeny. Ty můžeme opět vysévat příští jaro.
Druh | hrachor |
---|
Druh | hrachor |
---|