Středně raná odrůda, která je vhodná pro přímý konzum. V kuchyňské úpravě se používá jako kapusta nebo jako přízdoba pokrmů. Balení obsahuje 40 semen. Více
Brassica oleracea convar. Acephela
Rostlina je bohatá na vitamín A, C, E a minerální látky zejména železo, vápník, hořčík, draslík a fosfor. Jeho dalším plus je vysoký obsah vlákniny, která podporuje správnou funkci střev. Snižuje hladinu cholesterolu.V kuchyni se uplatňuje jako kapusta nebo špenát.
Kadeřávek je dvouletka. Tvoří košťál vysoký kolem 1 m, který nese růžici zkadeřených listů. Každý list je poměrně velký a váží zhruba 150 - 200 g. Listy jsou zelené nebo karmínové barvy.
Jak pěstovat kadeřavou kapustu
-
Vyžadují světlé a nebo polostinné stanoviště. Na začátku léta rostliny vyžadují velké množství vody. Půda by neměla nikdy vyschnout. Okolí rostlin pravidelně okopáváme a zbavujeme plevelů. Pravidelně také vápníme a hnojíme. Pokud rostliny hodně narostou a nejsou stabilní, zapíchneme ke každétčku a přivážeme je.
-
Semena vyséváme přímo na záhon od konce května do poloviny června ve sponu 50 až 60 x 50 cm.
-
Rostliny prospívají na propustných, středně těžkých až těžkých hlinitých půdách, které byly důkladně vyhnojené. Na podzim půdy zasypeme vápencem k udržení správného zasaditého pH.
-
Cca 2 týdny před výsadbou aplikujeme 60 g univerzálního NPK hnojiva nebo granulovaného hnoje na metr čtvereční. Následně pravidelně přihnojujeme a vápníme.
-
Nejčastější škůdce kapusty je dřepčík zelný, bělásek zelný a plodomorka zelná. Z chorob způsobuje škody především nádorovitost košťálovin.
Na plodomorku zelnou je vhodné použít syntetické insekticidy nebo přípravky na bázi 'Bacillus thuringiensis' v době líhnutí housenek z vajíček.
Proti nádorovitosti košťálovin je vhodné vápnění pozemků, použití dusíkatého vápna, likvidování postižených rostlin a dezinfikování zeminy.
Před bělásky lze rostliny chránit tak, že je vysázíme např. mezi rajčata.
-
Listy sklízíme od léta až do zimy. Sbírají se spodní listy, vrchol opakovaně přirůstá.