Výnosná a silně aromatická odrůda, vhodná pro přímou kuchyňskou úpravu, ke konzervaci a sušení. Konzumní částí je list tmavě stříbřitě modrozelené barvy. Více
Anethum graveolens - Moravan
Kopr patří mezi jednoleté rostliny. Dorůstá výšky až 1 m i více. Lodyha má několikanásobně dělené listy s tenkými úkrojky. Od července do srpna kvete žlutými květy tvořící okolík.
Obsahuje vitamín C a éterické oleje. Pomáhá při zažívacích potížích a nadýmání. Lékaři je doporučován na ledvinová onemocnění. Hodí se do omáček, studených polévek a jako dochucovadlo k rybám.Mladá nat' je vhodná do okurkového, bramborového a rajčatového salátu. Přidává se do bylinkových másel, tvarohových pomazánek, omáček k rybám.Jemně nakrájené mladé listy kopru dávají tvarohu aromatickou chuť. Vhodným způsobem uchování je zmražení či sušení.
Jak pěstovat kopr
-
Vyžaduje slunné stanoviště. Polohy pokud možno závětrné. Zálivka by měla být přiměřená. Přemokřené půdy zpomalují růst a rostliny zahnívají. Vhodné je kopr pěstovat i s ostaními trvalkami a rostlinami v záhonech. Svědčí mu, pokud jsou kořeny přistíněné.
-
Semena vyséváme od dubna do července přímo na stanoviště. Řádky by měly být vzdálené cca 20 cm.
-
Nesnáší půdy těžké, zamokřené, ani kamenité půdy. Vhodné jsou hlinité, propustné půdy, které mají větší zásobu živin.
-
Je citlivý na hnojiva obsahující chlór. Kopr není nutné přihnojovat.
-
Rostliny netrpí chorobami ani škůdci.
Pěstování kopru odpuzuje běláska zelného.
-
Cca za 6 týdnů můžeme sklízet mladou zelenou nať. Ta má výšku cca 20 cm. Vyšší a hlavně už kvetoucí kopr necháváme např. pro zavařování. Čím mladší nať sklízíme, tím lépe.