Odrůda s tmavě oranžovými plody a s velmi chutnou nasládlou dužinou. Plody dorustaji do váhy od 18 do 30 kilokramů! Balení obsahuje 8 semen. Více
Cucurbita pepo - Goliáš
Pochází ze střední Ameriky. Všechny druhy tohoto rodu jsou bujně rostoucí, jednoleté rostliny. Existuje několik druhů tykví a každý z nich má několik desítek až stovek odrůd rozličných velikostí, tvarů a barev. Dýně dělíme podle užití do dvou skupin – na zeleninové a okrasné. Plody obou druhů dýní jsou tvarově i barevně velmi rozmanité. Květy jsou pětičetné, velké a jasně žluté. Okrasné dýně lze pěstovat na záhonu, kde se plazí jako půdopokryvné rostliny. Růst mohou i na oporách.
Klasické gigantické dýně dorůstají až osmimetrové délky. Dýně obsahují provitamin A a vitamíny B a C, dále pak sacharidy, bílkoviny, vlákninu, hořčík, železo a vápník. Semena obsahují i zinek, mají projímavé účinky a napomáhají léčbě chorob močového měchýře a močovodů. Je vhodná k přípravě polévky, lze ji dusit, smažit, zapékat i kompotovat. Dobré jsou i její sušená nebo pražená semínka.
Jak pěstovat dýně
-
Dýně a tykve vyžadují bohatou půdu a hodně slunce a tepla. Dokážou růst přímo na čistém kompostu. Nepotřebují příliš zavlažovat. Rostlinám musíme zajistit dostatek prostoru pro jejich růst. Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost.
-
Semena se vysévají od poloviny května. Doporučujeme přímý výsev do hnízd, ve sponu 2x0,5–1 m dle vzrůstnosti odrůdy.
-
Vyžadují proto propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny.
-
Vhodné je organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Pěstovat dýně můžeme i na kompostu.
-
Dýně jsou odolné chorobám a škůdcům, přesto se může objevit padlí okurkové. Především při zalévání na listy. Vyhýbáme se proto zamokření listů. V případě napadení ošetřujeme Kuprikolem.
-
Sklízíme začátkem podzimu. Slupka zralých plodů je tvrdá a matná. Na stonku se tvoří praskliny. Sklizené dýně je lepší několik dní dosušit, aby nezačaly plesnivět.