Palma zkroucená (Dypsis prestoniana) 4 semena

Druh palmy původem z Madagaskaru. Dorůstá do výšky až 12 m a v průměru má až 40 cm. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Patří mezi chráněné rostliny. Balení obsahuje 4 semena. Více informací

41 Kč
37 Kč bez DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Palma zkroucená - Dypsis prestoniana

Palma pocházející z jihu Madagaskaru. Vytváří vysoký, kroužkovaný kmen a žlutooranžové řapíky. Může dosahovat výšky až 12 m a v průměru může mít i 40 cm.

V její domovině je využívána jako potravina a k výrobě léčiv. Pěstuje se také jako okrasná, především v arboretech. Tento druh má poměrně velkou populaci, odhaduje se na asi 800 jedinců, ale klesá. Ohrožení tohoto druhu zapříčiňuje ztráta přirozeného prostředí v důsledku odlesňování. Na našem území se pěstuje jako pokojovka, v létě ji můžeme přesunout na venkovní stanoviště.

Jak pěstovat palmu zkroucenou

  • Palma může být pěstována celoročně v bytě. Od května do září, dle počasí, může být letněná venku v polostínu. Vyžaduje trvale vlhký substrát. Substrát by neměl nikdy mezi zálivkami vyschnout. Zimování v interiéru by mělo být při teplotách 10 až 15°C, na světlých místech s velmi omezenou zálivkou. Ovšem znovu platí pravidlo, že substrát nesmí vyschnout.

  • Výsev provádíme celoročně. Semena nejdříve namočíme na minimálně 3 dny do teplé vody. Vodu každý den měníme. Poté semena vysazujeme do substrátu, který je v poměru 1:1 složen z perlitu a rašeliny. Vyséváme mělce. Semena klíčí za 2-3 měsíce ve stále vlhkém substrátu. Ten by měl mít vyšší než pokojovou teplotu, cca 26 st. Celsia. Cca 10 cm velké rostliny přesadíme do vlastních nádob.

  • Ideálním základem pro většinu palem je směs kompostová země či rašelina s mírným zastoupením jílové složky a žlutého, kopaného písku. Lze ho přímo koupit jako substrát pro palmy. Základem je samozřejmě dobrá drenáž na dně nádoby.

  • Nezbytné je pravidelné přihnojování palem od března do září každé 2 až 3 týdny. Vhodnější je hnojit častěji v nižších koncentracích, nežli občas a silnou koncentrací hnojiva. Před aplikací hnojiva je nutné, aby byla rostlina zalitá. Hnojivo neaplikujeme do palmového srdíčka, nehnojíme na listy, nehnojíme nemocné rostliny, malé semenáčky také nehnojíme, čerstvě přesazené rostliny nehnojíme několik měsíců.

    Během vegetace přihnojujeme každé 3 týdny. Vhodné je používat hnojivo Humvit, kterým nehrozí předávkování rostliny. Prostřídat jej lze na jaře s Fytovitem. V létě s Hahrmavitem . Vždy aplikujeme jen jednu třetinu daného hnojiva, než jak je uvedeno v návodu.

  • Živočišní škůdci jsou kousající a sající hmyz a jeho larvy vysávání šťávy z listů a odčerpávající energii, což oslabuje organismus a vede k zániku rostliny. Červci, štítenky a puklice poznáme podle hnědých tvrdých krunýřů na rostlině. Rostlina zakrňuje, listy opadávají a objeví se lepkavý povlak. Příčinou je vždy suchý vzduch. Ochranou je postřik přípravkem Savel. Lze také krunýře seškrávat a napadená místa ošetřit tamponkem s lihem.

    Vlnatky,roztoči a třásněnky vytváří bílá vatová hnízda a mazlavé výměšky na spodní straně listů.Příčinou je opět suchý vzduch. Bílé chomáčky i jednotlivé exempláře potřeme olejem, zvlhčíme vzduch, nebo použijeme speciální postřiky , např. Biool (olejová emulze) nebo Mospilan 20 SP či Sumithion super v kombinaci s Applaud WP, Actellic 50 EC, Talstar 10 EC, alespoň 5 postřiků (po 2 dnech).

    Bílý hmyz, který vzlétne při sebemenším vyrušení, lepkavé a deformované listy, skvrny na listech. To všechno jsou příznaky napadení rostlin molicemi. Molice milují vlhké teplo, objevují se tedy nejčastěji ve skleníku. Ochranou je zajistit rostlinám chladnější a větranější prostředí a použít žluté lepové destičky či postřiky: Applaud 25 WP v kombinaci se Sumithion super, Mospilan 20 SP.

    Rostliny napadají také mšice. Vhodnou ochranou jsou postřiky mýdlovými roztoky či postřiky přípravky Pirimor 25 WG nebo Fast K180, Aztec 140 EW, Agrion delta.

    Svilušky vytvářejí pavučinky na horní či dolní straně listů. Listy žloutnou a později zasychají. Vhodné je použít použít insekticidy ve spreji ( Vertimec 2x 5ml-účinkuje téměř okamžitě ) Fast K 180, Apollo 50 SC, Omite 57 EW.

    Smutnice jsou černé mušky, jejichž larvy jsou průsvitné a mají černé hlavičky, milují humus a rašelinu a obvykle napadají a likvidují kořeny mladých rostlin. Ochrana musí přijít okamžitě, jinak není šance na záchranu. Rozvěsíme žluté lepové destičky (Stopset destičky), použijeme insekticidy ve spreji (Decis), alespoň 5 postřiků (po 2 dnech).

    Před zazimováním je vhodné provést preventivní postřik proti houbovým chorobám ( Fundazol 50 WP, Novozir MN, Polyram WG, Rovral 50 WP, Kuprikol 50. Většina houbových chorob se projevuje, je-li rostlina příliš oslabena nepříznivými podmínkami pěstování.

    Mezi nejčastější onemocnění palem patří čerň. Ta se projevuje lepkavým černavým povrchem na listech. Ochranou je odstranit znečištěné listy,postřik Novozir MN.

    Plíseň šedá vytváří an rostlinách šedobílý povlak. Nejvhodnější ochranou je odříznout zachvácené části rostlin, provětrat místnost, kde rostlinu pěstujeme a použít ochranné prostředky např. Novozir MN, Ronilan, Dithane.

    Rez se projevuje červenohnědé skvrny na listech, výhony mohou měknout. Napadené listy je potřeba zničit a při zalévání se nesmějí postříkat, jinak se spory rzí dále šíří po celé rostlině. Ochranu provádíme postřiky Baycor 25 WP, Polyram WG.

Parametry a specifikace

DruhPalma
Druh exotických rostlinPalmy, Okrasné
Výška vzrůstuStředně velké stromy, Palmy, Malé stromy
PěstováníVenku, Ve stínu, V květináči, Uvnitř, Na slunci
Vhodné proZačátečníky
Od A do ZP

online podpora nákupu pohodlný nákupGarance vrácení pěněz doprava zdarma

    online podpora nákupu                 pohodlný nákup                garance vrácení peněz             doprava zdarma nad 1 500,-