Papaver orien/mák vých/sm

pošli přes

Papaver orien - Mák východní

Nenáročná trvalka, která kvete až 16 cm velkými romantickými květy. Balení ve směsi barev červené, lososově oranžové, růžové, purpurové a bílé. Vhodná pro smíšené i jednodruhové výsadby. Balení obsahuje 250 semen. Více informací

11 Kč
10 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Papaver orientale

Mák, prastará kulturní plodina. Existuje na 50 druhů této rostliny. Na jemných ochlupených stoncích vysokých 20 až 90 cm se objevují hedvábné květy miskovitého tvaru. Květy mají obvykle rudou barvu, existují však i druhy s bílými, žlutými, růžovými, oranžovými či dokonce modrými květy. Existují i formy panašované. Rostliny podle druhu dorůstají výšky 20 - 100 cm. Máky lze rozdělit na letničky, dvouletky a trvalky. Letničkové kultivary jsou vysoké kolem 60–100 cm, mají květy jednoduché i plné, v barvách různých odstínů červené, růžové až oranžové či bílé, u některých s různě barevným lemem. Kvetou v červnu až červenci. Mezi ty nejznámější letničky patří P. rhoeas (mák vlčí) a P. somniferum (mák setý). Mezi nejčastěji pěstovanými druhy vytrvalých máků jsou mák východní (P. orientale) a mák zahradní (P. pseudo–orientale), což je kříženec P. orientale a P. bracteum) a jejich četné odrůdy. Mají až 16 cm velké květy, které mohou být jednoduché, plné, třepenité, skládané nebo pomuchlané. Dorůstají výšky 40 - 120 cm. Mezi nejznámější skalkové druhy máků patří P. nudicaule (mák nahopruhý) a mák alpský, který kvete od dubna do září. Jejich květy jsou bílé, růžové, žluté, oranžové a červené barvy.

Jednoleté druhy nejlépe vyniknou ve velkých skupinách. Pro jejich divoký vzhled se uplatní spíše v neformální výsadbě. Jsou i nízké druhy ideální do bordur, malých rabátek, na skalku i do nádoby. Mezi ty patří mák alpský (Papaver alpinum - 8–12 cm vysoký druh se žlutými, oranžovými či bílými květy) nebo mák lysý (P. croceum syn. nudicaule), který pěstujeme jako dvouletku.

Všechny máky mají jeden společný znak. V plodech i celé rostlině obsahují mléčnice, které při poranění roní latex obsahující opiové alkaloidy (např. morfin, kodein, papaverin, narkotin a další – celkem asi 40 alkaloidů). Ty jsou hojně využívané v lékařství, ale i zneužívané pro výrobu nebezpečné drogy – opia. Maková semena bohatá na olejnaté látky používají jak k lisování oleje za studena, tak při přípravě potravin v pekařství a cukrářství.

Jak pěstovat mák

  • Rostliny vyžadují slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Zaléváme pravidelně, ale dáváme pozor, abychom rostliny nepřemokřili. Mák patří mezi rostliny relativně odolné vůči suchu. Mákům nevyhovuje přesazování. Vytrvalé druhy vydrží na záhoně řadu let. Letničky po odkvětu likvidujeme. Pokud je necháme vysemenit, vyrostou dalším rokem znovu. Důležité je hlídat pH půdy, kde rostliny pěstujeme. Máky nesnáší kyselé půdy. pH lze upravit pomalu rozpustným vápencem.

  • Semena vyséváme přímo na záhon velmi brzy na jaře, hned jak to dovolí rozmrzlá půda. Semínka máku alpského předpěstujeme v pařeništi či teplém skleníku od února do dubna. Mák východní lze vysévat přímo na stanoviště, či předpěstovat.

  • Rostliny vyžadují výhřevnou, kvalitně drenážovanou, hluboko zpracovanou výživnou půdu, která je bohatá na vápník. Kyselé půdy jsou naprosto nevhodné.

    Drobné (skalkové) máky dobře rostou ve štěrkovité půdě mezi kameny. Nejsou náročné na živiny a jsou velmi odolné vůči suchu.

  • Do půdy před výsadbou zapravíme granulované, pomalu rozpustné hnojivo. Při přípravě záhonu je možné zapravit dobře uleželý kompost. Rostliny dále nepřihnojujeme.

  • Na choroby máky příliš netrpí. Ve vlhku se může objevit padlí. V případě napadení ošetřujeme přípravky Discus, Talent nebo Zato. Mladé rostlinky někdy napadají slimáci.

  • Velkokvěté máky je možné řezat do váz, ovšem brzy odkvétají. Řežeme ještě nerozvinutá poupata a konec stonku omyjeme v horké vodě. Tím odstraníme zasychající mléko na řezu.

Parametry a specifikace

Druhmák
Šířka výrobku8.0 cm
Výška výrobku14.0 cm
Hloubka výrobku0.2 cm