Ředkev japonská - Japonská obří - semena 1 g

pošli přes

Seva Seed / Moravia zahradní potřeby

Ředkev japonská - Japonská obří - semena 1 g

Ředkvička, která je velmi chutná, tvarově kompaktní. Konzumuje se přímo. Japonská ředkev je dobře odolná vůči chorobám. Dužnina je bílá. Balení obsahuje 1g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Raphanus sativus - Japonská obří

Tato starobylá rostlina je jednoletá či dvouletá rostlina. Dorůstá 50 cm. Rostlina se pěstuje pro zdužnatělý kořen nejrůznějších tvarů a barev. Může být černý, bílý či hnědý. Ředkve obsahují v kořenech víc vody, sacharidů a vlákniny než ředkvičky. Kořen je bohatým zdrojem hořčíku, draslíku vápníku a síry. Rostlina má významné dietetické účinky a pálivější chuť. Má mnoho vitamínů, povzbuzuje trávení. Hořčičné oleje obsažené v kořeni mají antibakteriální účinky, zbavují žaludek a střeva patologických a plísňových napadení a odstraňují průjmy a nadýmání. Ředkev lze konzumovat syrovou v celku nebo ji nastrouhat, osolit, či pokapat olejem nebo citronem a nechat rozležet. Je dobrá také jako teplá příloha, mladé listy se zase zpracovávají jako špenát.

Jak pěstovat ředkve

 • Rostliny jsou ideální do chladnějších oblastí. Abychom zabránili praskání kořene, je vhodné zálivkou omezit kolísání půdní velikosti. Během vegetace zbavujeme záhony plevelů a opatrně je okopáváme. Zálivku vyžaduje ředkev pravidelnou. Půda by neměla nikdy vyschnout. Stanoviště slunné.

 • Jarní odrůdy vyséváme v březnu a dubnu na záhon do sponu 30×10 cm. Sklízet lze již na konci května.

  Letní odrůdy vyséváme na přelomu dubna a května do sponu 30×15 cm. Sklízet je možné v červnu nebo v červenci.

  Zimní odrůdy vyséváme do sponu 30×20 cm na přelomu června a července. Sklízet je možné na přelomu října a listopadu.

  Semena vyséváme do hloubky 2 cm.

 • Pro pěstování ředkví je vhodná propustná, lehčí až středně těžká, hluboce propracovaná půda, která je bohatá na humus a má dostatek půdní vláhy.

 • Ředkve nehnojíme chlévským hnojem. Kumulovaly by v sobě dusičnany, které jsou nebezpečné pro lidský organismus. Ředkve během vegetace nehnojíme. Je vhodné je zařadit jako předplodinu.

 • V přehuštěných výsevech hrozí napadení houbovitou chorobou krčků semenáčků známou jako padání klíčních rostlin. Napadený krček hnědne a rostlinky odumírají. Výsev zakládáme řídký a udržujeme jen mírnou vlhkost.

  S nepravidelnou závlahou souvisí praskání bulviček, které se rozvíjí například při deštích po delší době sucha.

  Květilky, jejíž larvy tvoří chodbičky v hlavách kořenů jsou významným škůdcem ředkviček. Netkaná textilie zabrání muškám květilek v nakladení vajíček na kořenové krčky ředkví. Z chemické ochrany je vhodné použít Sumithion Super. Pravidelná závlaha rovněž zabraňuje napadení dřepčíky, kteří okusují listy.

 • Ředkve sklízíme dle potřeby, když jsou zralé. Sklizeň se řídí podle odrůdy.

Parametry a specifikace

Druh ředkev
Měsíc výsevu Červenec