Moruše černá (Morus nigra) 7 semen

Moruše černá je okrasný strom, který plodí velmi chutné plody podobné ostružinám. Jsou bohaté na vitamíny a velmi zdravé. Moruše je nenáročná na pěstování. Balení obsahuje 7 semen. Více informací

50 Kč
43 Kč bez DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Moruše černá - Morus nigra - 7 semen

Morušovníky jsou opadavé stromy původem ze severního mírného a subtropického pásma. Dorůstají okolo 10 m výšky. Mají střídavé celokrajné nebo laločnaté listy se zubatým či pilovitým okrajem. Květy jsou drobné.

Plody svým vzhledem připomínají ostružiny. Jejich barva je podle druhu bílá, červená, karmínová, fialová až černá. Plody dozrávají koncem července. Jsou bohaté na vitaminy a působí antioxidačně. Plody jsou velmi sladké a obsahují také barvivo. Často se s nimi můžeme setkat ve formě zavařenin, sirupu, kompotu a džemu, na který je moruše obzvláště vhodná.

Snáší poklesy teplot až k -17 °C. Zajímavostí je, že housenky bource morušového se živí výhradně listy moruší. Moruše jsou tedy nezbytnou součástí výroby pravého hedvábí.


Jak pěstovat moruši

  • Moruše nejsou náročné na pěstování. Vyžadují dostatek prostoru, nesnáší ve své kořenové soustavě cizí kořeny. Pod morušemi je vhodné zapěstovat trávník, aby spadané plody jsou velmi silně barvivé. Dalším efektem zatravnění je čistota plodů. Rostlina velmi rychle regeneruje, hodí se tedy na tvarování. Snášejí slunné stanoviště, ale také polostín. Na zálivku nejsou náročné. Jejich hluboký kořenový systém je schopen stromu zaopatřit potřebné živiny a vláhu. Úměrně s věkem velikost úrody stoupá na padesát až sto kilogramů ovoce.

  • Semena je vhodné před výsevem jeden měsíc stratifikovat v ledničce v sáčku s vlhkým pískem. Následně je 12-24 hodin namočíme do vlažné vody. Vyseváme cca 1 cm hluboko do substrátu pro pokojové rostliny vylepšeným perlitem. Zeminu udržujeme stále vlhkou a okolní teplotu okolo 20-25 °C. Semenáčky vyžadují světlé stanoviště. Semínka vyklíčí během cca 4-6 týdnů.

  • Vyhovují výhřevné, dostatečně propustné půdy. Nesnášejí zamokřená stanoviště.

  • Moruše mají rozsáhlý kořenový systém, speciální přihnojování tedy není nutné, jelikož si rostliny zajistí živiny samy.

  • Netrpí významnými škůdci ani chorobami. Přemokřená stanoviště způsobují zahnívání kořenů.

  • Plody postupně dozrávají od července do srpna. Sklízíme je ručně nebo srážením na plachty, musí se však okamžitě spotřebovat nebo zpracovat.

Zdroje fotografií:
Autor: Miloslav Bahna – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48650481

Parametry a specifikace

Druhmoruše