Pastiňák -bílý - semena 3 g

pošli přes

Seva Seed / Moravia zahradní potřeby

Pastiňák -bílý - semena 3 g

Odrůda, která vyniká svou úrodností a odolností pro chorobám. Plody jsou vhodné pro přímou konzumaci i sušení. Dobře se skladuje a i přezimovává. Balení obsahuje 3g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Pastinaca sativa - bílý

Pochází z Asie a v Evropě roste planě. Pastinák je dvouletou rostlinou, která vytváří dlouhý krémový kořen vřetenovitého tvaru. Je dužnatý. Rostlina je až 150 cm vysoká s lichospeřenými listy. Kořeny jsou velké a mají využitelnou délku až 30 cm při průměru v nejširším místě mezi 5 až 7 cm. Vůně kořene připomíná petržel, ovšem chuť není zdaleka tak výrazná.

Pastinák je bohatší na vitaminy a minerály než jeho blízce příbuzná mrkev. V léčitelství se využívá pro svou sílu rozpouštět ledvinové kameny a písek, uklidňovat, pro čištění močového měchýře, uspávací účinky a působí močopudně. Pastinák se tradičně podával jako příloha k hovězí pečeni. Má nasládlou chuť a jeho využití v kuchyni je mnohočetné.

Jak pěstovat pastiňák

 • Vyžaduje světlé stanoviště. V polostínu jsou menší výnosy. Vydatná zálivka je nezbytná v době zakládání kořenů. Později častá a slabší závlaha vede k jejich deformacím. Rostliny pravidelně okopáváme, aby záhony nezarostly plevelem.

 • Semena se vysévají na jaře přímo na záhon. Výsev provádíme v březnu do sponu 30–50×10 cm, do hloubky 2–3 cm. Pokud při výsevu nedodržíme doporučený konečný spon, musí se rostliny ve fázi 3–4 listů vyjednotit. Semena klíčí cca měsíc. Je proto nezbytné vysévat na odplevelený záhon.

 • Vyžaduje středně těžkou vlhčí a dostatečně hlubokou půdu neutrálním pH.

 • Hnůj a jiná organická hnojiva nepoužíváme. Pouze kompost lze použít při podzimní přípravě půdy. Na podzim při přípravě půdy zapravíme granulované hnojivo v dávce 8–10 g dusíku/m2, 3–4 g P2O5/m2 a 8–16 g K2O/m2. Během vegetace již dusíkem nehnojíme. Kořeny pastináku by se větvily namísto toho, aby vyrostl vždy jen jeden dlouhý a rovný kořen.

 • Černá hniloba mrkve se projevuje na klíčících rostlinách ztmavnutím, ztenčením a hnilobou kořenového krčku a zasycháním listů. Během vegatace se na kořenech tato choroba příliš neprojevuje. Na napadených kořenech vznikají tmavé , suché vpadlé skvrny. Ochranu provádíme přípravkem Dithane DG Neotec.

  Suchá skvrnitost listů mrkve se projevuje v průběhu vegetace se mezi rostlinami rozšiřuje pomocí větru a deště konidiemi, které vznikají na napadených listech. Na nejstarších listech vznikají jeden až dva milimetry veliké žlutohnědé skvrny se světlejším lemem. Skvrny se postupně zvětšují, splývají a tmavnou. V pozdější fázi jsou listy zcela tmavé a odumřelé. ochranu provádíme přípravkem Ortiva.

  Pochmurnatka mrkvová se ukazuje na mladších rostlinách. ty žloutnou a odumírají. Na povrchu kořene, především v jeho horní třetině, jsou zvenčí patrné chodbičkovité požerky s mušími larvami.Poškozené rostliny zahnívají při skladování. Nyní ochrana není možná. Dříve se prováděla přípravkem Dursban 10 G.

  Měkká hniloba mrkve je způsobena nesprávným skladováním kořenové zeleniny ve vlhkém prostředí. Mrkev se mění na kašovitou zapáchající hmotu. Před uskladnění mrkev prohlédneme a očistíme od zbytků půdy.

  Sáním háďátek jsou kořeny mrkve znetvořeny a vytvářejí nadměrné množství postranních kořínků. Výsev afrikánů může výskyt háďátek v půdě silně snížit. Dodržujeme také osevní postupy.

  Padlí se projevuje Na všech nadzemních částech (listech, řapících, lodyhách, květenstvích i semenech) vznikají bělavé moučnaté povlaky. Ochranu proti padlí miříkovitých provádíme přípravkem Ortiva.

 • Pastinák sklízíme probírkou nebo jednorázově podle potřeby.

Parametry a specifikace

Druh pastiňák
Měsíc výsevu Březen