Yzop lékařský - Blankyt - semena 0,2 g

Kromě svých léčivých vlastností a příjemné vůně je yzop také krásnou trvalkou. Odpuzuje mšice. Lze jej sušit a také přidávat do jídel. Balení obsahuje 0,2g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Hyssopus officinalis

Pochází ze Středozemí a střední Asie. Yzop je vytrvalá, stálezelená bylina, keříčkovitého vzrůstu, s hojně větvenými výhony. Běžně dosahuje až 60 cm výšky. Kvete v červenci až září drobnými květy, které mohou mít modrou, bílou a nebo purpurovou barvu. Na stanovišti vydrží 5 až 6 let.

Pro svůj keřovitý a košatý vzrůst je yzop oblíbenou rostlinou do okrasných živých plotů, dá se snadno tvarovat. Je medonosný, láka včely a motýli. Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.), kde působí desinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru.

Používá se čerstvý, ale jeho nať můžeme navíc zmrazit nebo usušit pro pozdější použití. V kuchyni se přidává do masitých pokrmů, paštik, nádivek, ke grilovaným masům, ke skopovému a k rybám. Je nepostradatelný v bylinných likérech.

Jak pěstovat yzop

  • Vyžaduje slunné a teplé stanoviště. Yzop je třeba dobře hnojit, okopávat a plít. Nevyžaduje příliš vláhy. Když dosáhne přibližně 45 cm, doporučuje se zastřihnout výhonky, aby se podpořila tvorba listů. Jelikož není mrazuvzdornou rostlinou, na podzim je potřeba yzop přesaďit a nechat přezimovat v místnosti s pokojovou teplotou.

  • Semena se vysévají na jaře do pařeniště nebo na podzim do volné půdy. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Sazeničky předpěstované v pařeništi, přesadíme na záhon s mezerami asi půl metru. Rostliny z pozimního výsevu se rozsazují na jaře.

  • Vyhovují u půdy propustné hlinitopísčité půdy bohaté na živiny s vysokým obsahem vápníku.

  • Během vegetace rostliny přihnojujeme 1 x za 14 dní organickým hnojivem zředěným s vodou. Vhodné je použít speciální organická hnojiva či hnojiva jako je Cererit, Kristalon či hnojiva na bylinky.

  • Nenápadná vůně yzopu odpuzuje bělásky zelné i mšice. Chorobami příliš netrpí. Občas při přílišné vlhkosti se mohou objevit plísně.

  • Sklízíme v době květu, v červnu a červenci. Větévky se odřežou u země, rozloží a suší v přirozeném teple tak dlouho, až se lámou. Listy lze sklízet celoročně.

Parametry a specifikace

Druh yzop
Měsíc výsevu Březen, Duben