Thúje orientální (Platycladus orientalis) 10 semen

Stálezelený jehličnatý strom, který se vyskytuje zejména v Asii. Je to pomalu rostoucí strom, který dosahuje výšky až 20 m. Používá se jako okrasná dřevina. Balení obsahuje 10 semen. Více informací

59 Kč
51 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 29.01

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Thúje orientální - Platycladus orientalis - 10 semen

Zeravy, známější spíše pod názvem thúje, pocházejí ze Severní Ameriky, kde rostou volně v lesích. Jejich jehličí je šupinovité a velmi aromatické. Zeravy se u nás velmi často používají na živý plot i jako solitérní zahradní dekorace.

Roste pomalu a může dosahovat výšky až 20 m. Jeho kůra má výraznou červenohnědou barvu. Rostlina netvoří klasické jehlice typické pro jehličnany, ale drobné, šupinovité listy. Větvičky jsou ploše rozprostřené jako u cypřišku a snadno se s ním i zaměňují.Jak pěstovat thúji

  • Túje snesou jak slunné, tak stinné stanoviště. Túje je vhodné v prvních letech po výsadbě intenzivně zalévat. V dalších letech po zakořenění rostliny je možné od intenzivní závlahy upustit. Stříhání neděláme ihned po výsadbě. Nejvhodnější je první rok nechat rostlinku zakořenit a začít stříhat v druhém roce. První stříhání děláme začátkem června a druhé stříhání koncem srpna.

  • V polovině dubna namočíme semena na 24 hodin do vody. Pak je smícháme s jemným pískem a koncem dubna vysejeme na záhony. T. occidentalis a T. orientalis, vyséváme osivo již v lednu nebo v únoru ve skleníku do truhlíků a na jaře je přepícháme znovu do truhlíků.

  • Vyžaduje vlhké, písčito-hlinité půdy.

  • V měsících květnu až srpnu je vhodné túje pravidelně každé tři týdny přihnojovat. Stačí jakékoliv hnojivo určené pro jehličnany.

  • Už při množení zeravů dochází často k padání klíčních rostlin a hnilobě řízků vyvolané komplexem půdních hub. Napadení se projevuje žloutnutím a hnědnutím šupinatých listů. Báze řízků bývají zahnědlé a kořeny postupně odumírají. Onemocnění sazenic zabráníme výsevem a řízkováním do propařeného substrátu. V průběhu množení odstraňujeme nemocné rostliny a zbylé preventivně chráníme zálivkou 0,2% přípravku Proplant (2 l vody/m²) nebo Topsin M 500 – 0,1% (2 l vody/m²).

    Fytoftorová hniloba kořene se projevuje hnědnutím a hnilobou kořenového krčku. Chemická ochrana spočívá v důkladné zálivce vytříděných rostlin 0,2% přípravkem Aliette 80 WG, 0,05% přípravkem Polyversum nebo 0,25% přípravkem Proplant v dávce 4 l vody/m².

    Další chorobou u mladých zeravů jeden až čtyři roky starých je hnědnutí listů. Příznaky onemocnění se objevují na mladých rostlinách obvykle v polovině léta. Šupinovité listy, hlavně na spodních větvích mají na horní straně žlutohnědé nekrotické skvrny, které později hnědnou. Doporučujeme preventivně chemicky ošetřit 0,03% přípravkem Discus, 0,3% přípravkem Dithane DG Neotec, 0,1% přípravekm Ortiva, 0,2%. Ošetřujeme 1–2x v intervalu 10 dnů, přípravky je třeba střídat.

Zdroje fotografií:
By yeowatzup at Flickr - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6224619
By Taken by Fanghong - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=206022
By Luis Fernández García - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8934371

Parametry a specifikace

DruhThúje