Podzemnice olejná - Arašíd (Arachis hypogaea) 2 semena

Arašídy na Vaší zahradě? Žádný problém! Podzemnice olejná je nenáročná rostlina, kterou lze úspěšně pěstovat i u nás. Vhodná i pro pěstování v nádobách. Balení obsahuje 2 semena. Více informací

49 Kč
43 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 22.03

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Podzemnice olejná (Arašíd) - Arachis hypogaea - 2 semena

Pochází pravděpodobně z Jižní Ameriky. Podzemnice olejná čili arašíd je nízká rostlina z čeledi vikvovitých. Žluté květy vykvétají na krátkých stopkách v paždí listů. Po odkvětu se stopky prodlužují a zavrtávají květenství do půdy, kde dozrávají známé buráky.

Arašídy obsahují významné množství resveratrolu, látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky. Syrový, nepražený, burák přímo z rostliny chutná podobně jako hrášek. Z plodů se lisuje olej, který se využívá v potravinářství (vyrábí se z něj arašídové máslo), ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Možno pěstovat i jako hrnkovou rostlinu.Jak pěstovat podzemnici olejnou

  • Rostliny vyžadují světlé stanoviště. Před výsadbou je důležité, aby byl pěstební záhon dobře prokypřený. Pravidelně ho odplevelujeme. Zaléváme vydatně pouze do doby, než začnou kvést. Po odkvětu musíme stopky co nejdříve přihrnout zeminou, protože na nich vyrůstají plody a ty dozrávají jen v zemi.

  • Semena vysazujeme na stanoviště v polovině května, v teplejších oblastech ji můžeme vysazovat již koncem dubna. Lepší je semena vysazovat později, kdy nehrozí přemrznutí rostlin, které následně uhynou. Další možností je také předpěstování v sadbovačích s využitím rašelinových Jiffů. Předpěstujeme je nejlépe 2 měsíce před výsadbou. Vyséváme do řádků širokých 60 až 70 cm, ve vzdálenosti asi 15 až 30 centimetrů od sebe.

  • Půda by měla být kyprá, výhřevná, humózní a dobře zásobená vápníkem a dalšími živinami (převážně draslíkem a fosforem).

  • Rostliny nepřihnojujeme.

  • Podzemnice olejná netrpí žádnými chorobami ani škůdci.

  • Sklizeň se provádí před obdobím dešťů. Takové období se v našich klimatických podmínkách nevyskytuje. Ideálním termínem ke sklizni je doba, kdy začínají listy rostlin i celá rostlina žloutnout. Rostliny podryjeme rýčem, uchopíme za nať a opatrně vytáhneme z půdy. Oříšky posbíráme a necháme sušit na suchém místě. Před konzumací se ořechy praží.

Zdroje fotografií:
By SKsiddhartthan - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57785098
By Abhay iari - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40132999
By Delince - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62171292

Parametry a specifikace

DruhPodzemnice - arašíd
Druh exotických rostlinUžitkové, Plodící
Výška vzrůstuKeře
PěstováníNa slunci, Venku, V květináči
Vhodné proZačátečníky
Od A do ZP