Citronová tráva (Cymbopogon citratus) 35 semen

pošli přes

Pěstík zahradní potřeby

Citrónová tráva (Cymbopogon flexuosus) 20 semen

Citronela neboli citrónová tráva je báječný doplněk pro vaší kuchyni. Jídlům dodává pikantní chuť a není náročná na pěstování. Balení obsahuje zhruba 50 semen. Více informací

79 Kč
69 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 03.02

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Citrónová tráva - Cymbopogon flexuosus - 50 semen

Voňatka, lidově citronela či vousatka. Citronová je statná, vytrvalá tropická tráva. Původem pochází z Malajsie. Vyniká silnou citrónovou vůní a využívá se zejména k dochucení pokrmů asijské kuchyně. Má úzké a dlouhé tenké šedozelené listy. Ty dorůstají až do výšky 150 cm. Vůni citrusů způsobuje obsažená silice citral.

Můžeme ji pěstovat na zahrádce, balkoně, ale i v interiéru. Používá se především čerstvá, ale i sušená či zmrazená. Pokrmům dodává lehce pikantní chuť, nikoliv kyselou. Dobře se kombinuje s česnekem, paprikou a koriandrem. Čerstvá je vhodná do zeleninových salátů, sušená se zase často přidává do čajových směsí. Lahodná je především kombinace se zeleným čajem.

Jemně pokrájené spodní části výhonků a cibulek se přidávají čerstvé do zeleninových salátů nebo jsou součástí různých polévek, omáček a pokrmů z masa, drůbeže či ryb.


Jak pěstovat citronovou trávu

  • Rostlina vyžaduje světlé stanoviště. Substrát nenecháme vyschnout. Voda nesmí být příliš studená. Nejlépe je nechat konvičku s vodou k zalévání nějaký čas při pokojové teplotě. Ideální je 21°C až 24°C během dne a 13°C až 15.5°C v noci.

  • Výsev by měl být pouze povrchový. Vlhkost udržujeme tak, že konkrétní sadbu zakryjeme fólií. Klíčení trvá asi 10 až 20 dní, udržujte teplotu 20 – 22 °C. První zálivku provedeme podmokem.

  • Vhodný je dobrý zahradnický substrát.

  • Hnojivo aplikujeme 1 - 2x za 14 dní. Můžeme použít jakékoliv plné hnojivo, např. Kristalon.

  • Rostliny může napadnout houbové onemocnění Puccinia nakanishikii, rez travní. Projevuje se hnědými puchýřky na spodní straně listů, hnědými a žlutými flíčky na listech rostliny. V případě napadení rostlinu ořežeme a zmírníme zálivku.

  • Využíváme nejměkčí část stonků pro přípravu jídel. Tužší části se využívají jako koření. Sklízíme dle potřeby.

Zdroje fotografií:
CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=189911

Parametry a specifikace

DruhCitrónová tráva