Jitrocel - Libor - semena 1 g

Vytrvalá bylinka dorůstá výšky 30 cm. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Užíváme ve formě sirupu, nálevu nebo čaje při zánětech horních cest dýchacích. Balení obsahuje 1g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Pantago lanceolata

Nejznámější léčivá bylinka a také nejvíce rozšířený plevel našeho pásma. Jitrocel roste volně na poli, rumištích anebo u příkopů. Po celém světe se vyskytuje více než 200 druhů. Je to vytrvalá bylina s krátkým svislým oddenkem, vytvářející přízemní růžici kopinatých listů. Přímý, až 40 cm vysoký stvol je zakončen krátkým, vejčitým až válcovitým klasem drobných květů. Kvete od května do podzimu.

Používají se především listy. Z čerstvých rozmačkaných listů se připravují obklady, nebo je možné použít i jen šťávu z čerstvých listů na různá drobná poranění kůže, jako jsou oděrky, lehké spáleniny či otoky po bodnutí hmyzem. Vnitřně je vhodné užívat jitrocelový nálev při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích spojených s kašlem a silným zahleněním. Rostlina obsahuje slizové látky, glykosid aukubin (asi 2% - aukubin má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu), enzymy, třísloviny, pektiny, saponiny, vitamín C, hořčiny, kyselinu křemičitou, soli draslíku a vápníku, xantofyl a fytoncidy.

Jak pěstovat jitrocel

  • V průběhu růstu je zapotřebí půdu odplevelovat.Vhodné je plně osluněné stanoviště. Velmi teplé a suché stanoviště má za následek snížení výnosu.

  • Semena vyséváme přímo na stanoviště do řádků v dubnu (vzdálenost řádků 30-40 cm).

  • Půdu vyžaduje hlinitou anebo hlinito-písčitou s neutrální až slabě kyselou reakcí. Dobře propustnou.

  • Přímé hnojení chlévskou mrvou je nevhodné, doporučuje se pouze přihnojování fosforečnými hnojivy. Aplikace dusíkatých hnojiv není vhodná. Po dusíkatém hnojení obsahují mnoho vody a při sušení snadno hnědnou. Nojení na list není vhodné. Doporučené dávka hnojiv: 2 kg superfosfátu a 1-2 kg 40% draselné soli na 1 ar. Aplikace se provádí po výsevu.

  • Rostliny napadené virovou mozaikou odstraňujeme z porostu. Jitrocel kopinatý je často napadán mšicí jitrocelovitou. Ochranu provádíme 0,2% PHOSDRINEM DG či PIRIMOREM DP v koncentraci 0,05-0,075%.

  • Sklízí se semena a listy, které se pak následně suší na slunci v max. 5cm vrstvě a dosušují. Stvoly s květy se nesbírají. Vhodná doba ke sklizni je po celé léto, od začátku června do srpna.

Parametry a specifikace

Druh jitrocel
Měsíc výsevu Duben, Květen