Noni citrusolistá (Morinda citrifolia) 7 semen

Noni citrusolistá je velmi široce využívána pro své léčebné účinky. Léčivé účinky mají plody i semena. Svým vzhledem dodá nádech exotiky do každého domu. Pěstuje se jako interiérová rostlina. Balení obsahuje 7 semen.  Více informací

54 Kč
47 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 29.03

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Morinda barvířská - Morinda citrifolia - 7 semen

V Česku známá pod názvem noni citrusolistá.

Ve své domovině dorůstá kolem 5 metrů i výše. Domovinou noni je Havaj, jih Indie a Malajsie. Má velké, vejčité, až 45 cm dlouhé, leskle zelené listy. Kvete drobnými bílými květy. Plody jsou drobné žlutozelené. Dužnina je bílá. Plody jsou velmi ceněny pro své léčebné účinky. Obsahují velké množství vitamínů, stopových prvků, enzymů, alkaloidů, rostlinných olejů, kyselin a antioxidantů. Vyrábí se z nich šťávy nebo extrakty.

Noni se doporučuje při snižování cholesterolu v krvi. Má vliv na energetickou hladinu, zlepšuje výdrž a snižuje únavu. Šťáva z listů noni má antiseptické účinky, které napomáhají urychlovat hojení ran. Ve své domovině rostlina kvete a plodí celoročně, po 18 měsících od vysazení začíná plodit. Výtěžek z jedné rostliny je přibližně 4-8 kilogramu ovoce každý rok.


Jak pěstovat noni

  • Rostlina má ráda slunné stanoviště, to je důležité hlavně v zimě. V zimě jí vyhovují stabilní teploty kolem 25°C. Vyžaduje pravidelnou zálivku. V létě můžeme rostliny umístit na venkovní stanoviště, které je chráněné před větrem a chladem.

  • Semena namočíme do vlažné vody na 24 hodin. Následně semena vyséváme do propustného substrátu, nejlépe do speciálního substrátu určeného pro výsev a množení, cca 1 cm pod povrch. Semena klíčí při teplotě 20-25°C. Vyžadují vysokou vzdušnou vhlkost, kterou docílíme tak, že pěstujeme rostliny v minipařeništi a nebo nad květináčky umístíme igelitový sáček či průhledný obal od jogurtu. Do sáčku či obalu od jogurtu musíme udělat otvory, aby se substrát nezapařoval. Semena k naklíčení vyžadují hodně světlé stanoviště. Vzchází od 20 do 100 dní.

  • Rostlině vyhovuje běžný rašelinový substrát.

  • V době vegetace přihnojujeme 1 krát za měsíc tekutým hnojivem vhodným pro palmy a substropické rostliny.

  • Rostlinu napadají svilušky, mšice a štítěnky při vysokých teplotách v zimě. K ochraně používáme speciální insekticidy např. Agrion Delta, Biolit, Decis Mega, Fast M, Karate se Zeon technologií 5 CS.

  • Plody lze sklízet cca 126 dnú po odkvětu.

Zdroj fotografií:
By Wilfredor - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4998504
By Wilfredor - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5026346
By Travis.Thurston - Own work, CC BY-SA 4.0, https
Autor: Photo by David J. Stang – source: David Stang. First published at ZipcodeZoo.com, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61162175://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37798883

Parametry a specifikace

Druhnoni
Druh exotických rostlinBylinky a léčivky, Okrasné, Exotické ovoce, Plodící, Užitkové
Výška vzrůstuByliny, Malé stromy, Keře
PěstováníUvnitř, V květináči, Ve skleníku, Na slunci
Vhodné proZačátečníky
Od A do ZN