Pepíno - semínka rostliny 10 ks

pošli přes

Pepíno (Solanum muricatum) 5 semen

Pepíno je keřík menšího vzrůstu plodící vleké množství šťavnatého ovoce. Plody jsou nažloutlé, hodně sťavnaté, aromatické a bohaté na vitamín C. Zejména v závěsném květináči tvoří převisy. Balení obsahuje 10 semen. Více informací

29 Kč
25 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem do 5 dnů

Zboží k vám dorazí 27.09

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Solanum muricatum

Pepino řadíme mezi lilkovité rostliny. Pochází z Peru a Kolumbie, odkud se rozšířilo do dalších subtropických oblastí. Jedná se o vytrvalý polokeř zpočátku vzpřímeného, v dospělosti poléhavého vzrůstu. Dorůstá cca 90 cm. Listy jsou jednoduché, kopinaté až 15 cm dlouhé. Květy jsou zbarvené fialově-bíle nebo jen fialově. Plody jsou oválné, ve zralosti žluté až žlutooranžové s fialovým žilkováním. Názory na chuť tohoto ovoce se různí. Většinou je přirovnávána k chuti cukrového melounu. Někteří tvrdí, že chutnají jako velmi zralé hrušky. Plody jsou bohaté na vitamíny, obsahují velké množství vitamínu C. Obsahem vitamínu C se vyrovnají citrusům, cukru obsahují cca 7%. Pepíno se dá velmi dobře pěstovat na balkonech a terasách. Lze ho pěstovat i na okenním parapetu.

Jak pěstovat Pepíno

  • Vyžaduje slunné stanoviště. Potřebuje dobrou zálivku, ale nikoli dlouhodobé přemokření. Za slunných a horkých dnů potřebuje každodenní zálivku nejlépe odstátou vlažnou vodou. Pro pěstování doporučujeme květináče nebo truhlíky do objemu max. 20 litrů. Při přesazení sazenic do cílových nádob je vhodné rostlinu zaštípnout, aby se bohatě rozvětvila. S přihnojováním začínáme asi po třech týdnech po výsadbě, v době kdy již rostlina zakořenila. Rostlina nesnáší chlad a mráz. Na podzim přemístíme rostliny opět domů na jižní okno, kde ještě nezralé plody dozrají. Rostlinu lze pěstovat jako jednoletou a nebo ji zazimovat. Rostlinu ostříháme cca na 30 cm a zazimujeme. Na zimování je vhodná teplota 5 až 15°C a přiměřený dostatek světla.

  • Semena vyséváme do skleníku, nebo do truhlíků o větších objemech. Vhodný termín je od března do dubna. Substrát použijeme stejný jako pro pěstování rostlin. Semena vyséváme na povrch substrátu, který udržujeme vlhký, nikdy zamokřený. Semena klíčí při vyšší vlhkosti a teplotě 18-21C. Semenáčky umístíme na světlé stanoviště. Nádoby je vhodné přikrýt sklem či igelitovým sáčkem k udržení vlhkosti. Klíčení trvá 7-10 dní. Vzrostlé sazeničky přepikýrujeme do větších nádob a dopěstujeme, postupně je otužujeme. Vzrostlé rostliny nakonec přesadíme do cílových nádob a můžeme je umístit ven, pouze pokud nehrozí mrazy. Optimální denní teploty pro pěstování venku jsou nad 14 st. Celsia.

  • Vyhovuje mu půda lehká, propustná, výživná, s rašelinou a pískem, pH 5,5. Na dno nádoby musí přijít alespoň 3-4 cm vysoká drenáž jemnějšího štěrku nebo keramzitu.

  • Při výsadbě sazeniček do konečných nádob můžeme substrát vylepšit přidáním 3–4 lžic granulovaného hnojiva (Hoštické slepičince) na dno. V době kvetení a tvorby plodů je potřeba přihnojovat cca každých 14 dní (Kristalon plod a květ, nebo Hoštické hnojivo). Vybíráme taková, která mají nižší obsah dusíku a vyšší obsah fosforu.

  • Nejčastěji se objeví mšice, molice nebo svilušky. Po zjištění prvních příznaků napadení je vhodné rostliny ošetřit insekticidem, nebo přípravkem na bázi olejů. chrana při napadení sviluškou chmelovou – postřik Omite, Svilustop. Na mšice používáme postřik Mospilan. Plísně a houbové choroby rostlinu nenapadají.

  • Plody sklízíme plně oranžové s fialovými pruhy. Ihned konzumujeme.

Parametry a specifikace

Druh pepíno