Řepík lékařský-Topas - semena 1 g

Vytrvalá bylina vysoká 60 cm. Sklízí se kvetoucí nať. Používá se při zažívacích a žlučníkových potížích. Má protizánětlivé účinky. Balení obsahuje 1g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Agrimonia eupatoria - Topas

Rod Agrimonia zahrnuje asi 28 druhů, které rostou převážně v subtropickém a mírném pásmu severní polokoule, v horách tropů a několik málo druhů i v Africe. Řepík je vytrvalá, až 1 m vysoká bylina s krátkým dřevnatým oddenkem a přímou lodyhou. Kvete od června do září. Květenství vyrůstá na drsně chlupaté lodyze v klasovitý hrozen vonných jasně žlutých květů. Květy rozkvétají odspodu. Řepík lze vysazovat do skalek, zídek, suchých štěrkových nebo pískových strání. Obsahuje kyselinu křemičitou (až 12 %), třísloviny (při delším louhování způsobují zácpu), hořčiny, silice, flavonoidy. Z řepíku lékařského se připravují také relaxační koupele, které zlepšují celkový stav organismu, působí proti únavě. Dále se používá jako kloktadlo při zánětech a krvácení z dásní. Má hojivé a protizánětlivé účinky, používá se jako obklad při různých vyrážkách, odřeninách a popáleninách.

Jak pěstovat řepík

  • Vyžaduje slunné stanoviště. Dobře snáší stín a sucho.

  • Semena vyséváme od března do dubna pod sklo nebo do pařeniště. Na záhon rostliny vysazujeme od května do června, dostatečně hluboko.

    Vysévat můžeme také v říjnu až listopadu přímo na stanoviště. Pěstuje se ve do sponu 40 x 40 cm.

  • Roste téměř v každé půdě, která je dobře propustná. Řepíku vyhovují těžší, výživné půdy, spíše vápnité.

  • Během vegetace rostliny 1x za 3 týdny přihnojíme plným NPK hnojivem ve formě zálivky. Vhodné je použít např. Cererit či Kristalon.

  • Rostlina netrpí chorobami ani škůdci.

  • Celá olistěná kvetoucí na se sklízí v době květu rostliny, od června do září, nejlépe za suchého počasí. Natí rozumíme část rostliny tj. stonky včetně listů a květů.

Parametry a specifikace

Druhřepík
Měsíc výsevuKvěten