Brutnák lékařský 1,- semena 5 g

Jednoletá rostlina dorůstající do výšky 80 cm. Sbírá se kvetoucí nať, která se užívá jako nálev při revmatizmu a dně, také příznivě ovlivňuje pokožku, čistí organismus. Vhodná do čajových směsí. Medonosná rostlina. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pěstík.cz - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Borago officinalis

Tato půl metru vysoká letnička má květy blankytné barvy. Brutnák pochází ze západního Středomoří a v severozápadní Afriky, v ČR je pěstován a občas zplaňuje, zejména v teplejších oblastech. Kvete květen až září. Brutnák se dá pěstovat na zahrádce, v truhlíčku nebo i v květináči.

Jeho nať obsahuje především slizy, třísloviny, saponiny, minerální látky (vápník a draslík), vitamíny, aminokyseliny a další důležité látky. Využití nachází zevní i vnitřní.

Jemně nasekané listy výborně okoření tvaroh, polévky, vaječná jídla a pokrmy z ryb. Jsou též součástí známé frankfurtské zelené omáčky. Harmonicky zapadá do zeleninové i květinové zahrady. Jeho květy jsou bohaté na nektar, lákají stále mnoho včel.

Jak pěstovat brutnák

  • Vyžžaduje hodně prostoru, protožže se rozrůstá do šířky. Na polohu i zeminu je nenáročný a obvykle nevyžžaduje žžádnou speciální péči. Nejvhodnější je otevřené, slunečné stanoviště. Snáší však i polostín.

  • Koncem jara lze brutnák vysévat přímo na venkovní místo, nejlépe opakovaně. Semena se do volné půdy mělce vysévají začátkem dubna. Vzcházejí již za týden. V místnosti nebo v pařeništích jej lze zasít již mnohem dříve cca v únoru.

  • Vhodná je na živiny bohatá, vápenitá půda, která vzhledem k dlouhému kůlovému kořeni musí být dobře propustná.

  • Po třech týdnech od výsevu začneme rostliny přihnojovat kompostem nebo organickými hnojivy.

  • Při hustých výsevech trpí na mšice.

  • K léčivým účelům se využívá nať, která se sklízí na počátku květu a suší ve stínu.

Parametry a specifikace

Druhbrutnák
Měsíc výsevuKvěten, Červen, Duben