Keříčková tykev - Květa - semena 3 g

Tykev keříčková je velmi lahodná zelenina. Vynikající, plodná a odolná nemocem. Plody jsou výrazně větší a sytě žluté oproti ostatním odrůdám. Balení obsahuje 3g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Cucurbita pepo

Tykev patří mezi velmi oblíbenou, výnosnou a nenáročnou zeleninu, takže její pěstování zvládne i začátečník. Pochází ze Střední Ameriky. Existuje několik druhů tykví a každý z nich má několik desítek až stovek odrůd rozličných velikostí, tvarů a barev. Rostliny vytvářejí krátké nebo žádné výhony a mají spíš keříčkovou formu. Semena tykví obsahují olej, který je bohatý na mastné nenasycené kyseliny OMEGA 3,6 a 9, fytosteroly, bílkoviny, enzymy, karoteny, provitamíny vitamínu A, vitamín C, B1, B2, B3 E, vysoký je obsah zinku, selenu, draslíku, fosforu, hořčíku a vápníku. Příznivý je nízký obsah sodíku. Jejich květy se dají používat do salátů. Tykev se dá v kuchyni upravit na všechny tepelné i studené úpravy.

Jak pěstovat tykev

  • Tykve vyžadují bohatou půdu a hodně slunce a tepla. Dokážou růst přímo na čistém kompostu. Nepotřebují příliš zavlažovat. Rostlinám musíme zajistit dostatek prostoru pro jejich růst. Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost.

  • Semena se vysévají od poloviny května. Doporučujeme přímý výsev do hnízd, ve sponu 2x0,5–1 m dle vzrůstnosti odrůdy.

  • Vyžadují proto propustnou půdu s dostatkem humusu a bohatou na živiny.

  • Vhodné je organické hnojení chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem. Pěstovat dýně můžeme i na kompostu.

  • Tykve jsou odolné chorobám a škůdcům, přesto se může objevit padlí okurkové. Především při zalévání na listy. Vyhýbáme se proto zamokření listů. V případě napadení ošetřujeme Kuprikolem.

  • Sklízíme začátkem podzimu. Slupka zralých plodů je tvrdá a matná. Na stonku se tvoří praskliny. Sklizené dýně je lepší několik dní dosušit, aby nezačaly plesnivět.

Parametry a specifikace

Druh tykev
Měsíc výsevu Květen