Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkupošli přes
Láhevník neboli cukrové jablko je tropická rostlina. Lze ji pěstovat v nádobách jako pokojovku a nebo jako skleníkovou rostlinu. Plodí výtečné ovoce, které lze konzumovat čerstvé a nebo z něj dělat sladké koktejly! Balení obsahuje 7 semen. Více informací
Dostupny od:
Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč
Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice
Doprava zdarma nad 1500 KčPochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Bolívie. V různých zemích si vysloužila různé názvy, nejčastěji se však označuje jako SUGAR APPLE - tedy cukrové jablko. Rostlina dorůstá výšky až 6 m. Je opadavá. Listy jsou uspořádané střídavě na krátkých chlupatých řapících. Listy se dorůstají délky až 20 cm! Květy se objevují zároveň s rašícími listy - na jaře.
Cukrové jablko vytváří plody, které se sbírají na podzim. Po rozříznutí jsou krémové barvy. Mísí se v nich chuť banánů, papáji a ananasu s troškou smetany.
Konzumují se čerstvé a nebo se používají do mléčných koktejlů či zmrzlin. Nezralé plody anony, listy a kůra se dobře hodí na léčbu úplavice a průjmu.
Annona se hodí pro pěstování v nádobách, ale i sklenících.
Vyžaduje slunné stanoviště, maximálně polostín. Nutná je vyšší vzdušná vlhkost a teplo. Pokud rostlinu pěstujeme jako nádobovou je dobré ji letnit. Dáváme pozor, aby se rostlina nespálila na přímých slunečních paprscích. Doporučujeme postupný přechod z polostínu na slunce. Zálivka by měla být pravidelná. Na zimu zálivku omezíme. Záleváme tehdy, je-li substrát proschlý. Přezimuje při minimální teplotě 15°C. Na venkovní stanoviště ji můžeme přenést znovu v květnu a ponechat ji tam až do září.
Před setím semena stratifikujeme (obrousíme).Vyséváme do pěstitelského substrátu nebo sadbovacích tablet. Zamáčkneme cca 2 cm pod povrch. Půdu udržujeme stále vlhkou. Zaléváme podmokem. Okolní teplota by neměla klesnout pod 24 °C.
Rostliny lze pěstovat v chudé avšak dobře proupustné půdě.
Hnojíme každých 6-8 týdnů ve vodě rozpustným hnojivem, nejlépe pro ovocné stromy. S hnojením začínáme na jaře a končíme po sklizni. Nejvhodnější poměr NPK je 2-8-8.
Netrpí chorobami ani škůdci. V zimních měsících může docházet k zahnívání kořenů v důsledku nadměrné zálivky.
Po 3-5 letech po výsadbě a pěstování v bytě či ve skleníku urodí anona první ovoce.
Zdroje fotografií:
By Muhammad Mahdi Karim - Own work, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9421674
By Muhammad Mahdi Karim - Own work, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9116065
Autor: André Koehne – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7932648
Druh | anona |