Anýz - Bedrník (Pimpinella annisum) semena 1,5g

Anýz je jednoletou bylinou, která dorůstá 6é centimetrů. Rostlina je náročná na teplo. Vyžaduje písčité půdy a slunečné. Jako koření se používá plod. Anýz má kořenítě sladkou chuť a výrazné aroma. Ma léčebné učinky pro zažívací trakt. Přidává se při nákládání, při výrobě alkoholických nápojů, pečiva a chleba... Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Pimpinella anisum

Tato jednoletá bylina se dorůstá výšky až 1 m. Je příbuznou fenyklu, kmínu a kopru. Pochází z Egypta a Sýrie a vedle kmínu je to jedno z nejstarších a nejrozšířenějších koření. Všechny části rostliny jsou silně aromatické. Kvete od června do srpna bílými květy.

Pro své aromatické vlastnosti se používá jako koření do jídel, přísada pro výrobu parfémů, pro úpravu chutě a vůně léčiv a podobně. Chuť je sladce kořeněná, lidem nejčastěji připomíná lékořici či hašlerky s příchutí fenyklu. Používá se do některých druhů chleba, do pečiva (balkánská kuchyně), k nakládání červené řepy,červeného zelí, okurek. Anýz je možno přidat k dušeným houbám, především k žampiónům. Je velmi oblíben v indické a čínské kuchyni, kde se používá do masitých jídel.

Pimpinella anisum se používá jako tonikum proti křečím, má antiseptické a aromatické účinky. Funguje proti nadýmání, trávicím obtížím a usnadňuje vykašlávání.

Anýz láká na své květy spoustu dravého hmyzu, který požírá běžné zahradní škůdce - jako jsou svilušky, mšice atd.! Vhodný k použití na zahradách jako BIO ochrana před škůdci.

Jak pěstovat Anýz

  • Anýz vyžaduje slunné stanoviště chráněné před větrem. Na zálivku není anýz náročný, dbáme na vydatnou zálivku v teplém a suchém počasí.

  • Semena vyséváme do hloubky 1 až 2 cm a do řádků 0,35-0,40 m. Výsev anýzu provádíme v březnu až dubnu. Semena anýzu vyklíčí zhruba po třech týdnech.

  • Anýzu se daří v lehkých hlinitopísčitých půdách s dostatkem vápníku. Půda by měla být dobře odvodněná.

  • Anýz nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem, přihnojujeme N:P:K = 1:2,5:3,5.

  • Nejčastěji napadá anýz skvrnatička (Cercospora Malkofii), která vytváří na spodních listech světle hnědé skvrny. Často se vyskytuje nepravé padlí (Plasmopara nivea), jež vytváří na horní straně listů nepravidelné bledě žluté skvrny a na spodní straně listů bílý povlak. Napadené listy pak usychají. Je známý i výskyt houby Erysiphe umbelliferianum. Na porostech anýzu se často objevuje padlí, rez a jiné houbové choroby. Rostlinu preventivně i kurativně ošetřujeme fungicidy.

  • Sklízíme v momentě, kdy se plody středových okolíků zabarví do šedozelené barvy. Semena anýzu sklízíme v srpnu.

Parametry a specifikace

Druh anýz
Měsíc výsevu Duben, Březen