Libeček lékařský - semena 0,5 g

Libeček je vytrvalá, nenáročná aromatická rostlina. Listy libečku jsou kvalitním kořením. Celá rostlina je pak léčivá. Hodí se pro všechny druhy kuchyňských úprav. Balení obsahuje 0,5g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Levisticum officinale

Vytrvalá aromatická rostlina. Libeček je ne náročná trvalka, jež může dosáhnout výšky až 2,4 metru. V libečku získáte zásobu koření, ale také léčivo, které vám může pomoct v případě nejrůznějších zdravotních problémů. Působí močopudně, při zánětech močových cest, rozpouští hleny a mírní bolesti při nadýmání. Nať se ve formě koupelí používá při revmatismu a dně. Má antibakteriální schopnosti. Využít se dají nejen listy, ale i semena. Vůbec nejúčinnější jsou kořeny. Výrazná vůně libečku připomíná polévkové koření. Používá se v kuchyni pro svou podobnou chuť celeru - přidává se do polévek, omáček, na pečené maso či do guláše.

Jak pěstovat libeček

  • Vyžaduje světlé až polostinné stanoviště. Mrazuvzdorná trvalka, kterou lze pěstovat přes zimu doma, v chladnější místnosti (5 - 8°C). Pokud nejsou dlouhotrvající období sucha, není třeba libeček zalévat. Rostlinu nevysazujeme na místa, kde byly pěstované rostliny z čeledi miříkovitých. Mezi ně patří mrkev, petržel a pastinák, celer nebo kopr, kmín či koriandr.

  • Semena vyséváme brzy zjara (březen a duben), případně koncem léta v srpnu a září. Hloubka výsevu je cca 3 cm. Vzdálenost řádků by měla být 60 cm. Když rostliny dorostou asi deseti centimetrů, protrhají se na 15 cm vzdálenost.

  • Vyžaduje kyprou, humózní s bohatým obsahem živin.

  • Přihnojování libečku není nutné. Pokud hnojíme, aplikujeme pouze hnojiva organická.

  • Zvadlé okraje listů jsou důsledkem nedostatku živin a nepravidelné zálivky. Na libečku se může objevit také rez, která je přenášena z jalovce či hrušní. Ve výjmečných případech mohou být rostliny napadeny septoriozou. Ochranu provádíme speciálními fungicidy. Škůdci rostlinu nenapadají.

  • Sklízíme od května do listopadu. Lze sklízet nať, listy, semena a dokonce i kořen. Listy libečku se sklízejí před skončením kvetení, protože po odkvetení listy hořknou.

Parametry a specifikace

Druh libeček
Měsíc výsevu Červen, Duben, Březen, Květen