Rýže Setá (Oryza sativa) 15 semen

Rýže setá patří k nejrozšířenějším druhům pěstovaných rostlin. Vyzkoušejte si v domácích podmínkách vypěstovat vlastní rýži! Balení obsahuje 15 semen. Více informací

22 Kč
19 Kč bez DPH

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Rýže setá - Oryza sativa - 15 semen

Patří k nejrozšířenějším druhům pěstovaných rostlin. Vyzkoušejte si v domácích podmínkách vypěstovat vlastní rýži! Rýže setá je pěstována poměrně v širokém množství podnebných pásem, ale nejvíce v oblasti jihovýchodní Asie.

Dnes známe 20 druhů rýže. Dosahuje výšky 0,5 m až 1,4 metru. Rýže obsahuje mnoho karbohydrátů a také proteinů, vitaminů, kalcia a magnesia. Vytváří hezkou trávu, s dlouhými plochými listy, které jsou na okrajích drsné. Je to nejdůležitější potravina lidí na světě. Kromě využívání plodů rýže jako příloh k jídlu nebo polévek, používá se také kvašením k přípravě tradičního japonského vína saké.


Jak pěstovat rýži

  • Rýži pěstujeme na jižní straně, kde je dostatek světla. Voda by měla být stále teplá. Vhodné je pěstovat rýži v interiéru či velmi teplém skleníku.

  • Semena vyséváme je při běžné pokojové teplotě na povrch standartního rašelinového susbtrátu. Semena rýže klíčí obvykle do 14 dní. Substrát je nutné udržovat stále vlhký a na světlém stanovišti. Mladé rostliny vyžadují velké množství vody.

    Vzešlé rostliny je vhodné přesadit do kbelíku, nebo jiné větší nádoby. Na dno umístětě keramzit a substrát. Rostliny jemně vmáčkněte do substrátu. Zalejte vodou. Hladina vody by měla být cca. 2 cm nad úrovní substrátu.

  • Viz. výsadba.

  • Do substrátu umístíme granulované, pomalu rozpustné hnojivo, které vydrží po celou dobu pěstování.

  • Rostlina netrpí chorobami ani škůdci.

  • Sklizeň rýže provádějte jakmile zežloutne, dostane jakoby voskovou barvu. Poté se nechají proschnout a mlátičkami se oddělí semena od stébel. Vymlácená semena je nutné nechat proschnout.

Zdroje fotografie:
By © 2009 Jee & Rani Nature Photography (License: CC BY-SA 4.0), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30677471
By Augustus Binu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88656156

Parametry a specifikace

Druhrýže