Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkupošli přes
Tato nádherná borovice dorůstá výšky asi 35 metrů. Koruna je zaoblená. Rostou na ní jehlice dlouhé až 25 cm. Balení obsahuje 7 semen. Více informací
Dostupny od:
Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč
Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice
Doprava zdarma nad 1500 KčPochází ze Severní Ameriky. Ve své domovině může dorůst až 60 m. Má tmavě zelené až 25 cm dlouhé jehlice. Nese vejčité až podlouhlé šišky, které bývají 15 cm dlouhé. Její dříve používané české jméno „žlutá“ vzniklo překladem amerického jména (Yellow Pine), které je patrně odvozeno od barvy letorostů. Dožívá se okolo 300-500 let.
V Česku je výborným krajinářským prvkem lesoparků a parků a zahrad. V Americe je důležitým zdrojem dřeva a patří zde mezi 5 hospodářsky nejvýznamnějších druhů borovice.
Preferuje světlé stanoviště, vlhké půdy s dobrým odvodněním. Žádná tolerance k stínu. Vzrostlé stromy tolerují suché půdní podmínky.
Provádíme jarní výsev ve studeném pařeništi do substrátu smíchaného ze zahradní zeminy, rašeliny a štěrku v poměru 2:2:1. Pro větší jistotu, necháme semena asi měsíc před výsevem stratifikovat. Před výsevem je namočme na 24 hodin do odražené vody.
Vhodné jsou písčité, propustné půdy. Nevhodné jsou humozní a bohaté.
Můžeme použít speciální hnojiva pro jehličnany. Dávkování a aplikace provádíme podle návodu na obalu.
Jehličí dříve krásně zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní, vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí. Na ochranu se doporučuje používat fungicidní postřiky ve čtrnáctidenních intervalech od poloviny července do října.
Obaleč prýtový. Jeho housenky nejdříve ožírají jehlice a následně se zavrtávají do postranních pupenů, v nichž přezimují. Vhodnou ochranou jsou postřiky proti housenkám.
Ploskohřbetka sazenicová vytváří na koncových pupenech mnoho kukel. Ty jsou viditelné pouhým okem. Podlouhlé a hnědé. Ošetreni se provádí manuálním odstraněním viditelných kukel a následně postřikem. Vhodné je použít např. Decis Mega či karate Zeon.
Zdroje fotografií:
Autor: Walter Siegmund (talk) – Vlastní dílo, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=446980
CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=250434
By Walter Siegmund (talk) - Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3048088
By Jami Dwyer (talk · contribs) - https://www.flickr.com/photos/74281168@N00/191429570/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4942431
Druh | borovice |