Strelície královská (Strelitzia reginae) 3 semena

Exotická strelície kvete extravagantními oranžovými květy, které snad nejde ani popsat. Jde o vskutku vzácnou a nádhernou rostlinu vhodnou pro interiéry a zimní zahrady. Balení obsahuje 3 semena. Více informací

29 Kč
25 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 06.02

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Strelície královská - Strelitzia reginae - 3 semena

Pochází z jižní Afriky. Je opravdu neobvyklá a upoutá pozornost snad každého. Tato exotická kráska ve své domovině dorůstá až 2 m. Rostlina patří do čeledi banánovitých a její listy jsou skutečně banánovníku podobné. Jsou oválné, kožovité a na koncích mírně zvlněné. Mohou být až 1m dlouhé. Kvete v zimě a na jaře. Květy jsou velké až 15 cm. Květ má většinou uvnitř okvětní plátky do tmavě modré barvy. Spolu s oranžovými připomínají tropického papouška.

Strelitzia nicolai je robustní druh palmovitého vzhledu s vyšším kmínkem a růžicí listů na vrcholu. V přírodě tato strelície dorůstá až 12 m, v interiérech a zimních zahradách nejčastěji kolem 2–3 m.

Je to nenáročná rostlina, co se týče péče o ní. Květy jsou vhodné k řezu. Ve váze vydrží poměrně dlouhou. Celkově se rostlina hodí do zimních zahrad a skleníků.


Jak pěstovat strelícii

  • Vyžaduje světlé stanoviště. Nesnáší přímé slunce. Od jara do podzimu jsou pro strelície optimální teploty kolem 20–25 °C. Pěstujeme je nejlépe na jižní až jihozápadní straně. V létě je lze umístit i na chráněné místo na balkóně, terase nebo zahradě. Nejlépe do polostínu. Zaléváme vydatně. Mírné přemokření rostlině nevadí. Snáší i sucho. Vyhovuje jí vyšší vzdušná vlhkost. Je vhodné ji proto rosit. V zimě zálivku omezíme. Je vhodné 1x za 3-4 týdny rostlinu umístit do vany, osprchovat ji a nechat ji stát ve vodě. V zimě si vystačí s mírným stanovištěm. Ideální teplota je okolo 15 stupňů Celsia. Rostliny přesazujeme, až když je květináč plně prorostlý kořeny a rostlina je vytlačována nad povrch zeminy. Přesazujeme opatrně.

  • Semena vyséváme celoročně. Před výsevem umístíme na 24 h semena do vlažné vody. Vyséváme do speciálního substrátu, určeného pro výsev a množení, cca 1 cm hluboko. Semenáčky udržujeme stále vlhké, nikoliv přemokřené a na světlém stanovišti. Semena vyklíčí při teplotě 20–25 °C asi za 1–2 měsíce. Pokud však teploty či vlhkost substrátu kolísají, může se klíčení protáhnout až na jeden rok a starší semena nemusí vyklíčit vůbec.

  • Půda má být kvalitní, bohatá na živiny, dobře propustná, neutrální až mírně zásaditá. Vhodná je např. směs zahradního kompostu, písku a rašeliny v poměru 3:2:1.

  • Od jara do podzimu přihnojujeme každých čtrnáct dní hnojivy pro kvetoucí pokojové rostliny, v zimě jednou za měsíc hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.

  • Na příliš teplém stanovišti v období klidu se mohou objevit štítenky. Občas rostlinu napadají také puklice.Zdroje fotografií:
By Soumyoo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49814077
By Axxter99 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35271657
By I, Brocken Inaglory, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2341086

Parametry a specifikace

DruhStrelície