Stévie Sladká - semínka rostliny 12 ks

pošli přes

Pěstík zahradní potřeby

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) 12 semen

Stévie je významná především pro své sladící účinky, její listy jsou totiž 300x sladší než cukr a navíc neobsahují žádné kalorie! Sladké lístky dokonale nahrazují cukr a umělá sladidla. Nenáročná na pěstování! Balení obsahuje 12 semen. Více informací

69 Kč
60 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 30.01

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Stévie sladká - Stevia rebaudiana - 12 semen

Pochází pravděpodobně z Bolívie, odkud se rozšířila i do dalších jihoamerických oblastí. V Severní Americe i v Evropě se tato rostlina objevila teprve nedávno, v Japonsku tvoří základ pro výrobu 40% všech umělých sladidel. Je to vytrvalá bylina, polokeř vzpřímeného vzrůstu 50–80 cm vysoký. Pěstuje se jako jednoletka nebo jako trvalka. Listy jsou vstřícné. Květy se objevují koncem léta, jsou drobné, bílé a sloučeny v latnatých květenstvích. Stonek je kulatý, bylinný a později dřevnatý.

Listy rostliny obsahují přírodní sladidlo, ve vodě rozpustný glykosid steviosid. Suché listy jsou 200–300 x sladší než řepný cukr. Jsou vhodné při diabetes, přičemž mají nulovou kalorickou hodnotu. Jako sladidlo se využívají buď čerstvé lístečky, které se luhují v teplých nápojích, nebo se využívá sušiny z listů ve formě prášku.

Obsahuje antibakteriální látky, které mají příznivý vliv na ústní a střevní mikroflóru a omezují množení pategoeních bakterií a plísní. Maska z čerstvých listů může být použita při léčení akné, dermatitis a podobně.

Jak pěstovat stévii

  • Rostlina má ráda slunce a teplo. Při teplotě pod 10 °C zastavuje růst a teplota okolo 5 °C již rostlinu poškozuje a listy uvadají. Pro pěstování jsou vhodné prosluněné balkony, slunečné polohy při zdech domů a jinak proti větru chráněná slunečná místa. Nejlépe se jí ovšem daří ve skleníku, kde vykazuje intenzivní růst a největší přírůstky. Pro lepší větvení rostlinu ve výšce 30 cm zaštipujeme. Na podzim listy žloutnou a opadají. V té době rostlinu sestřihneme asi 10 cm nad zemí a zimujeme ve vzdušné místnosti při teplotě 8–14 °C. Zaléváme minimálně, substrát nesmí ale úplně vyschnout. V prvních jarních měsících rostlinu probouzíme k životu. Rostliny přesazujeme do většího květináče, až vidíme, že začínají rašit první výhony.

  • Substrát pro výsev by měl být kvalitní zahradnický s pH neutrálním nebo ještě lépe substrát určený přímo na bylinky s přídavkem rašeliny, která ho dělá mírně kyselým. Substrát zvlhčíme odstátou vodou. Takto připravený substrát vložíme do plastových misek, které lze zakrýt. Je žádoucí nechat substrát usadit alespoň 24 hodin na teplém místě. Semena jedno po druhém vyséváme ve vzdálenosti 3 cm. Stévie klíčí na světle, semena vyséváme na povrch substrátu a nezasypáváme. Nádoby umístíme na velmi světlé stanoviště. Substrát v nádobě jemně zvlhčíme rozprašovačem a zaklopíme průhledným víkem nebo přes misku přetáhneme igelitový pytlík. Místo kam sadbovač umístit by mělo mít nejlépe teplotu mezi 24-28 °C. Jednou za 2 – 4 dny přepravku otevřeme a zkontrolujeme vlhkost substrátu. Substrát nesmí být přemokřen.

    Když rostlinky stevie sladké dosáhnou výšky 3 – 5 cm, je čas stevii rozsadit do květináčů.

  • Vhodný je kvalitní zahradní substrát s vyšším obsahem humusu s pH 4–5,5.

  • Hnojit začínáme až 3 týden po přesazení semenáčků. Jako nejlepší hnojiva se osvědčila hnojiva biologického typu – plargon, biobizz. Klasická dusíkatá hnojiva zanechávají v plodinách typickou chemickou pachuť. Nepoužíváme hnojiva s obsahem chloru, rostlina je citlivá na zasolení.

  • Ze škůdců se na rostlině objevují jen molice. Lze použít ochranné prostředky, avšak lepším způsobem je napadené rostliny odstranit. Pokud použijeme ochrané prostředky vždy dodržujeme ochranou lhůtu.

  • Rostliny stévie sladké sklízíme několikrát do roka dle potřeby. Jednoduše otrháme pár lístků a nebo na etapy sklidíme rostlinu 3x do roka.    POZOR! Stévie patří mezi velmi náročné rostliny, co se týče klíčení!

Parametry a specifikace

DruhStévie
Vytrvalostvytrvalá, jednoletá