Tymián obecný - semena 0,2 g

Léčivá bylinka, která nesmí chybět v žádné zahradě! Má antiseptické účinky a je skvělým kořením na pizzu, ryby a k masu. Balení obsahuje 0,2g osiva. Více informací

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Thymus vulgaris

Tymián obecný patří k tradičním bylinkám používaným zejména ve středoevropské kuchyni. Velmi ceněný je ale i v lidovém léčitelství pro jeho silné antiseptické účinky. Polokeře tymiánu obvykle dorůstají do výšky 35 cm. Jeho větévky dřevnatí. Kvete od června do srpna drobnými kvítky bílé, růžové či dokonce lehce nafialovělé barvy.

Aromatické vlastnosti různých odrůd tymiánu se liší obsahem thymolu v silicích. Vyšlechtěné kultivary mají jemnější měkčí stonky a jsou hustěji větvené. Obsahové látky tymiánu jsou silice, třísloviny a hořčiny. Tymián je vynikající koření na masa a do omáček, také se dobře uplatní jako přísada do různých zeleninových salátů, na pizzu, k pečeným bramborám, smaženým houbám i do hustých polévek. Upravuje trávení, podporuje tvorbu žluči, uvolňuje silný kašel, působí jako antiseptikum, bývá významnou složkou ústních vod, zubních past nebo koupelových směsí.

Jak pěstovat tymián

  • Vyžaduje slunné stanoviště, které je teplé. Nesnáší přelévání, jinak uhnívá. Rostliny u nás venku nepřezimují, můžeme je ale hrnkovat a přezimovat ve světlé místnosti s teplotou 12 – 16 °C .

  • Semena vyséváme na jaře do sadbovače s výsevním substrátem a necháme vzejít v pařeništi. Když se semenáčky dají uchopit do prstů, přepícháme je do 8 cm širokých květináčků se sadbovým substrátem, nebo přímo na stanoviště. Na konci dubna lze semena vysévat přímo na stanoviště.

  • Vyžaduje propustnou písčitou půdu s dostatečnou zásobu vápníku.

  • Nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem ani jiným silnějším organickým hnojivem. Ovšem každoroční přihnojení některým plným hnojivem (NPK, Cererit, Kristalon) je velmi přínosné.

  • Rostlina není napadána chorobami ani škůdci.

  • Listy otrháváme podle potřeby. Tymián na sušení sklízíme těsně před rozkvětem. Sušíme ve stínu a teplotách nepřesahujících 40 °C.

Parametry a specifikace

Druh tymián
Měsíc výsevu Březen, Duben

Návod k pěstování

  • Jak pěstovat tymián

    Postupný návod, který Ti pomůže od výsevu až po sklizeň.