Šalvěj  (1 produkt)

Rod šalvěj zahrnuje asi 1000 různých druhů. Jedná se o aromatické různě zbarvené byliny či keře, které jsou rozšířené po celém světě. Díky vysokému obsahu silic je řada druhů využívána v léčitelství, kosmetice i gastronomii. Pro své krásné barevně zabarvení jsou šalvěje často pěstovány i v okrasných zahradách. Nejznámějším druhem u nás je šalvěj lékařskáJaké má šalvěj účinky a jak šalvěj pěstovat?

Šalvěj lékařská a její účinky

Šalvěj lékařská je vytrvalý aromatický polokeř pocházející z jižní Evropy. Má fialově zbarvené květy a sametově hebké listy se stříbrným povlakem. Pro své široké příznivé účinky je využívána již od pradávna. Šalvěj má totiž protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pomáhá také při střevních potížích a nadýmání. Odvar ze šalvěje je zase dobrý při problémech s dásněmi a osvěží dech.

Všestranné využití je také v gastronomii. Pro svou zemitou chuť je oblíbená k dochucení vepřového nebo drůbežího masa. Hodí se i do omáček nebo jako součást bylinkových směsí. Šalvěj se používá čerstvá i sušená.

Díky velkému obsahu aromatických silic se ze šalvěje získává také esenciální olej, který má široké využití v kosmetice. Zklidňuje pleť a redukuje jizvy a strie. Šalvějový olej je dobrý také na roztřepené konečky vlasů a vyživení vlasové pokožky. Vyzkoušejte náš 100% přírodní šalvějový esenciální olej, který využijete i v aromaterapii. Je totiž vhodný pro stimulaci a uvolnění dýchacích cest.

Jak pěstovat šalvěj?

Šalvěj se postupně rozroste v menší keř, proto je dobré jí připravit dostatečný prostor. Pokud nemáte venkovní zahradu, zvolte větší květináč. Nejlepší variantou je propustná hlinitopísčitá půda bohatá na živiny, šalvěj ale snese i suchou půdu. Základem je dostatečný přísun světla. Na začátku března si předpěstujeme malé rostlinky. Vložíme semínka do jemného výsevního substrátu a mírně zatlačíme. Udržujeme vlhko, nejlépe rozprašovačem. Do venkovního záhonu přesuneme malé rostlinky až v druhé polovině května. Pokud sázíte do květináče, vložte tam pouze jednu rostlinu. Šalvěj se hojně rozroste a pro více rostlin by bylo v květináči málo místa. Vzrostlou rostlinku na záhonu zaléváme opatrně, je náchylná na přemokření. Zvláště při nástupu podzimu zálivku omezujte. Šalvěj špatně snáší mrazy a proto je dobré ji přes zimu překrýt například chvojím. Při správné péči vám na vaší zahradě může vydržet až 10 let.