Saturejka víceletá

Saturejka je nenáročná zahradní bylinka! Používá se jako koření a má také léčivé účinky. Nádherně kvete! Více informací

26 Kč
23 Kč bez DPH

Dostupnost: Skladem ihned

Zboží k vám dorazí 07.04

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Satureja hortensis

Saturejka zahradní patří do čeledi hluchavkovitých. Je silně aromatickou letničkou. Pochází z jihovýchodní Evropy (ze Středomoří). Pěstuje se především jako koření. Dorůstá do výšky 30 cm. Má přímou lodyhu, většinou lysou, občas nafialovělou. Kvete droboučkými květy od července do září. Saturejka zahradní je jednoletá bylinka a Saturejka horská je trvalka.

Saturejka obsahuje karvakrol a cymol, třísloviny, které mají protiprůjmový účinek, proto je vhodné přidávat saturejku do tučnějších jídel. Nať působí proti nadýmání a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu, podporuje chuť k jídlu,usnadňuje trávení a zažívání, má protizánětlivé účinky, působí mírně močopudně.

Můžeme ji použít do luštěnin, k bramborům, pomazánkám, uzeninám, zelenině hlavně k zelí a kapustě. Používá se také ve směsi na bylinkové máslo, omáčky. Může se použít i na kuře na Saturejce se zázvorem (Kari).

Jak pěstovat saturejku

  • Vyžaduje slunné stanoviště. Zálivka není nutná pravidelná. Saturejka zvládá sucho. Půda nesmí být podmáčená, jinak rostlina uhnije a odumře. V případě, že pěstujeme rostlinu v květináči, je zapotřebí zvolit květináč s otvorem na dně, který bude přebytečné množství vody odvádět. Pokud na rostlinách necháte květy a násadu semen, počítejte s tím, že se rozmnoží samovýsevem.

  • Semena můžeme vysévat přímo na stanoviště, či pro pěstování v nádobě za oknem do květináčů. Výsadba se provádí do mělkých, vlhkých řádků asi třicet až třicet pět centimetrů od sebe. Semena by měla vyklíčit do čtrnácti dnů.

  • Vhodná je hlinitopísčitá půda, které by měla být kyprá a výhřevná.

  • Rostliny lze přihnojovat proleželou chlévskou mrvou či kompostem. Vhodná jsou také průmyslová hnojiva obsahující fosfor a draslík. Hnojivo neaplikujeme na listy.

  • Rostlina netrpí škůdci ani chorobami.

  • Sklízí se kvetoucí nať a lístky. Nať se používá nejčastěji v čerstvém stavu. K sušení ji sklízíme, jakmile začne kvést. Sklizené stonky svážeme do menších otýpek a rozvěsíme do suché a větrané místnosti. Saturejka jako jedna z mála bylinek neztrácí sušením své aroma.

Parametry a specifikace

Druhsaturejka
Měsíc výsevuČerven, Červenec, Květen

Zákazníci s tímto produktem nakoupili také: