Cena

15 - 126 Kč
Semena listové zeleniny

Listová zelenina, je zelenina u které se konzumují převážně zelené časti (listy) a stonky. Tato zelenina se nejvíce užívá v různých salátech. 

 

Semena listové zeleniny  (26 produktů)

Chcete si vypěstovat salátšpenát, petržel a nevíte jak na to? S našim ochotným poradcem pěstování to hravě zvládnete! Poradí vám, kdy začít s výsadbou semen, jaký substráthnojivo použít, jakou ochranu proti škůdcům zvolit a dá vám spousty dalších rad a tipů pro krásnou a zdravou úrodu! Zkuste si také vypěstovat exotickou rostlinuCo to vlastně je listová zelenina?

Co vlastně je listová zelenina?

Listová zelenina je svým rozsahem velmi široká. V první řadě zde řadíme saláty klasické. Pak je to mangold a špenát. Mezi listové plodiny patří také řeřicha, hořčice, pekingské zelí a méně obvyklá čekanka. U listové zeleniny konzumujeme pouze listy a květy, jelikož nerodí semena. Listová zelenina velmi rychle roste a k samotnému pěstování nepotřebujete téměř nic. Není důležitý skleník ani fóliovník. Při konzumaci nemá listová zelenina téměř žádný odpad. Má to ale i své stinné stránky, listovou zeleninu používáme především na saláty a tepelně ji neopracováváme. Pokud se urodí, úroda je většinou velmi hojná a nevydrží tak dlouho čerstvá. 

Jak se pěstuje listová zelenina?

Listová zelenina miluje hnojenou půdu. Nemá ráda podmáčenou, studenou a kyselou zeminu. Oproti květáku má listová zelenina menší kořeny, tudíž je slabá na to, aby si opatřila živiny jako třeba mohutné rajče. Protože má listová zelenina velmi krátké vegetační období, vyžaduje dostatečný přísun živin. Například oproti mrkvi, celeru či petrželi se salát sklízí pouze 8 týdnů po výsadbě, špenát dokonce už po 6. Proto pokud půdu dostatečně nevyživujeme, kvalitní úrody se nedočkáme. Jednotlivé rostliny mají kolem sebe rády prostor. I v dospělosti by jim kolem sebe mělo zůstat volné místo. V případě, že osivo vysadíte moc na husto, jsou náchylné na škůdce a houbové choroby. Při samotném zalévání si dejte pozor, ať zaléváte zeminu, ne sazeničku.

Listová zelenina patří mezi velmi tolerantní sousedy. Výborně se snáší s ostatní zeleninou na zahrádce. Dařit se vedle nich bude mrkvi, hrášku, kedlubnu, ředkvičce, cibuli, rajčeti, okurku. Nesnese se akorát s jedním zástupce kořenové zeleniny a tím je petržel

Listová zelenina, je zelenina u které se konzumují převážně zelené časti (listy) a stonky. Tato zelenina se nejvíce užívá v různých salátech.