Exotické stromy 

Chcete si na své zahradě či v bytě v květináči vypěstovat svůj okrasný exotický strom? S eshopem Pěstík to není žádný problém! Semena čajovníkového stromu, eukalyptu, rozinkového stromu, baobabu, borovice, smrku, thúje nebo fíkovníku s naším průvodcem pěstováním zasaďte a my vám poradíme, jak sázet i pěstovat exotické stromy a keře! S námi si můžete vytvořit třeba okrasnou exotickou zahradu! Vybírejte také z hnojiv a substrátů, které jsou určené pro exotické rostlinyJak si vypěstovat baobab, co to vlastně baobab je a jaké má pro člověka užitky?

Jak si vypěstovat baobab?

Baobab ve svých přirozených podmínkách dorůstá do výšky až 30 metrů. Avšak v našich podmínkách se takto velkého stromu nikdy nedočkáme. Můžeme ho pěstovat maximálně jako pokojovou rostlinu! Baobab nemůžeme pěstovat v zimním obdobím venku. Zimu by totiž v žádném případě nepřežil. 

Baobab hojně roste v Africe, Madagaskaru a v Austrálii. Dožít se může až tří tisíc let. 

Při sázení Baobabu si vysejte určitě větší množství semen. Zasazujte jen ty největší a nejzdravější semena, abyste měli vyšší šanci, že vám vyklíčí. Semínka nejprve na dva dny namočíme do teplejší vody, aby nám krásně nabobtnala a nasála vodu pro rychlejší klíčení. Semena vyséváme do výsevného substrátu do hloubky 1 centimetr. Substrát udržujeme v teple a vlhku. Semena klíčí cca jeden měsíc. Jakmile nám semínka vyklíčí, přesazujeme do samostatných květináčů. V první fázi roste baobab velice rychle. V pozdější fázi už to tak rychlé nebude, jeho růst se rapidně zpomalí. Baobab pravidelně zaléváme, avšak nesmí stát ve stojaté vodě. Jednou za 2 týdny baobab přihnojte hnojivem na exotické rostliny nebo pokojové rostliny

Co to je baobab a kde baobab roste?

Baobab neboli strom života je vznešený strom, který pochází z Afriky, ale v současnosti roste i v Indii, Austrálii a Madagaskaru. Patří do čeledí slézovitých a dorůstají do výšky až 30 metrů. Jeho kmen je robustný.

Díky tomu, jak baobab vypadá a jaké má vlastnosti, o něm lidé mluví jako o magickém stromu a vypráví se o něm spousty příběhů. Baobab vypadá, že někde příroda udělala chybu a zasadila strom kořeny nahoru. Domorodci tvrdí, že baobab byl první strom, který na planetě vyrostl. Hned za ním následovala palma a fíkovník. Oběma stromům baobab velmi záviděl. Chtěl být hubený jako palma a zároveň mít tak krásné plody jako fíkovník. A jelikož byl velice urputný, bohové se rozhněvali, vzali baobab a obrátili ho kořeny vzhůru, aby ho umlčeli.

Jaké má baobab využití?

  • Listy baobabu po uvaření minimalizují nadměrné pocení
  • Z pečených plodů baobabu se připravuje nápoj, který je velmi podobný kávě
  • Nedozrálé plody se mohou konzumovat, z těch starších se pak vyrábí olej
  • Kmeny se používají jako stavební materiál
  • Z vláken, které jsou pod kůrou stromu, se vyrábí velmi pevná lana a také se z nich tká látka
  • používá se na léčbu průjmu, infekcí, horečky a bolesti zubů
  • má velký obsah látky pektin
  • obsah vitamínu C a minerálů je 6x větší než v banánu
  • prospívá těhotným ženám
  • pomáhá při hubnutí
  • posiluje imunitu
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • je bohatý na antioxidanty

Nutriční hodnoty baobabu:

Výživová hodnotaHodnota na 100 gVýživová hodnotaHodnota na 100 g
Bílkoviny4 gCukry50 g
Sacharidy58 gNasycené mast. kyseliny0,5 g
Tuky7 gVláknina10 g
Energetická hodnota331 kcalPHE210 mg