Sezam (Sesamum indicum) 8 semen

pošli přes

Sezam (Sesamum indicum) 8 semen

Jednoletá kvetoucí rostlina, která dosahuje výšky až 100 cm. Rostlina je původem z Afriky. Semínka sezamu se využívají zejména na výrobu oleje. Nenáročná na pěstování. Vhodná do interiéru. Balení obsahuje 8 semen. Více informací

24 Kč
21 Kč bez DPH

Cena dopravy

Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč

Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice

Výdejní místo Zásilkovna: 45 Kč

Do 2 dnů je uložena na zvoleném výdejním místě.

Doprava zdarma nad 1500 Kč

Víc informací

Sesamum indicum

Sesamum indicum je jednoletka, která může dorůstat do výšky až 100 cm. Původem pochází z Afriky, květy mohou mít bílé, modré nebo fialové zbarvení. Semínka jsou velmi malá, liší se podle jednotlivých odrůd, po sklizni se očistí a oloupají. Ze sezamových semen se dělá pasta a lisuje olej, samotná se sypou na sladké i slané pečivo, používají se jako koření. Semena obsahují asi 42% světle žlutého, polovyschnutého oleje, který patří k nejlepším jedlým olejům a svou jakostí předčí i olej olivový. Semena jsou také vynikajícím zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, niacinu, fosforu, vápníku, síry a sacharidů.

Jak pěstovat sezam

  • Vyžaduje slunné stanoviště. Substrát udržujeme neustále vlhký, nikoliv přemokřený. Dospělé rostliny vyžadují nižší zálivku. Pokud rostliny letníme na terase, vždy na jižní straně. Nejlépe umístěné u zdi. Rostliny jsou náchylné na vítr a déšť. Daří se jí v teplotách okolo 23 °C.

  • Semena vysazujeme do speciálního substrátu určeného pro výsev. Lze je vysévat celoročně. Semena zasadíme 1 cm hluboko. Ideální teplota ke klíčední je kolem 20 stupňů. Klíčení obvykle trvá jeden měsíc.

  • Substrát by měl být písčitý a dobře propustný.

  • Sezam vyžaduje půdy bohaté na humus. Do nádoby, kde budeme sezam pěstovat zapravíme dobře uleželý kompost či pomalu rozpustné granulované hnojivo.

  • Rostlina netrpí chorobami ani škůdci.

  • Sbírá se semeno, které je zdrojem velmi kvalitního oleje.

Parametry a specifikace

Druhsezam