Vypěstovat na zahrádce cukety a dýně zvládne obvykle i úplný začátečník. S lilky už je to trošku složitější, je třeba nepropásnout dobu pro výsev a zajistit jim dostatek tepla po celou sezónu.
Když v červnu sklidíš úrodu ředkviček, salátů a dalších raných plodin, můžeš se hned pustit do dalších výsevů. Na výběr máš spoustu druhů zeleniny vhodné pro červnový výsev či celoroční pěstování, které stihnou do podzimu bez problémů dorůst.
Ačkoli si právě užíváš první vlnu sklizně raných zelenin, stále je vhodný čas na výsevy i výsadbu mnoha druhů plodin. Hlavní roli v červnové zahradě však bezesporu hrají dozrávající jahody, na které se těšíš celý rok.
Domácí žampiony nebo hlíva ústřičná? Proč ne? Stačí si osvojit zásady pěstování, které nejsou nikterak komplikované, pořídit sadbu a pustit se do toho! Brzy budeš pěstovat houby tak běžně jako brambory.
Raná zelenina z jarních výsevů už je sklizená a ty si lámeš hlavu, jak naložit s prázdnými záhonky? Máš přitom spoustu možností, co ještě v průběhu léta vypěstovat. Semínka listové zeleniny, bylinek, ředkviček a dalších druhů čekají, aby se coby rostlinky pod tvýma rukama ukázaly světu.
Rajčata se těší mimořádné oblibě a na zahrádkách patří k nejčastěji pěstovaným plodinám. Ačkoli historie rajčat sahá dále, než jsme vůbec schopni dohlédnout, v Evropě si jejich šťavnaté chuti užíváme jen pár století. Jak se vyznat v odrůdách a jaké jsou zásady pro bohatou sklizeň?
Patří k nejčastějším druhům zeleniny pěstované na zahradách, znáte je snad ve všech kuchyňských úpravách, přitom vás stále dokážou něčím překvapit. Saláty, papriky, rajčata, mrkev a okurky jsou všechno, jenom ne nudné! Zkuste letos sáhnout po nové odrůdě, vyberte si kvalitní značku semínek a pak už jen zalévejte a čekejte, co si pro vás příroda a šlechtitelé zelináři připravili.
Daří se jim na záhonku i v truhlíku, všechny krásně voní, jsou zdravé a hezky vypadají. Jejich pěstování zvládne každý začátečník a v kuchyni díky nim vykouzlíte ty nejchutnější pokrmy. O jaké zázračné rostliny se jedná? Přece o bylinky!
Jedna z mála zahrad, kterou mráz nezničí, je ta domácí za oknem. Květiny na parapetu příjemně zútulní domov, jsou téměř nenáročné na údržbu a jsou ideální i pro ty z vás, kteří nedisponují zahradou a přesto touží mít kousek přírody doma. Už nemusíte kupovat sušené koření, to nejčerstvější Vám poroste přímo pod nosem!
Jitrocel hojně roste v Evropě a v Asii na lukách, mezích, polních cestách, příkopech, náspech a ve světlých lesích, ale také i jako plevel v zahradách a na polích, především v jetelištích.
Petržel zahradní je dvouletá bylina. V prvním roce vytváří pouze růžici přízemních listů a teprve druhý rok vyrůstá květonosná dutá, v horní části rozvětvená lodyha, vysoká až 1 metr.
Petržel zahradní je dvouletá bylina. V prvním roce vytváří pouze růžici přízemních listů a teprve druhý rok vyrůstá květonosná dutá, v horní části rozvětvená lodyha, vysoká až 1 metr.
Známe více než 25 druhů odrůd fazolí. Všechny druhy fazolí, s vyjímkou bobů, známých již starým Římanům, pocházejí z tropické a subtropické zóny Nového světa
Snažíte se být vůči svému zdraví zodpovědní? Pokoušíte se nemlsat a zařazovat do svého jídelníčku stále častěji zeleninu, ovoce a další prospěšné potraviny? Základem vitality a neochvějné lidské stability je obranyschopnost.
Bazalka je oblíbené voňavé a léčivé koření, která se běžně pěstuje a využívá v našich domácnostech. Používáme ji v kuchyni na dochucování jídel, k přípravě světoznámého italského pesto, ale i jako léčivo na uvolnění všech druhů křečí.
Kiwano bylo v Evropě objeveno celkem nedávno a hned si získalo velkou oblibu pro svůj netradiční vzhled a nenáročné pěstování. Vypěstujte si také své rohaté melouny - kiwana.
Anýz je jednoletou nenáročnou bylinkou, která najde uplatnění v kuchyni, zejména v té teplé. Má nasládlou chuť a hodí se i pro lidi s trávícími problémy...
Zelenina spolu s libovým masem tvoří základ jídelníčku lidí s diabetickou dietou. V zelenině je totiž sice málo cukrů, zato obsahuje velké množství prospěšné vlákniny, vitaminů a minerálů.
Eukalyptus - zázrak na dýchací cesty - provoňte svůj domov příjemným mentolovým nebo citónovým aroma. Eukalyptus je snadný na pěstování, velmi dekorativní a léčivý. Čtěte více...
Maliny patří k velmi oblíbenému ovoci, které lidstvo zná už od pravěku. Dnes existuje nespočet odrůd maliníku s různou velikostí, barvou a chutí plodů, které lze snadno pěstovat na zahradě. Jak na takové pěstování a co můžete připravit z nasbíraných malin Vám prozradí tento článek.
Houba shii-take (šitake) je známá pro své léčivé účinky zejména na civilizační choroby. V asijské a hlavně japonské kuchyni je využívána k přípravě mnoha jídel, protože se vyznačuje velmi výraznou houbovou chutí. Japonci ji dokonce nazývají "perlou mezi houbami."
Jahody, maliny, borůvky a jiné lesní ovoce patří v našich krajích k nejpřirozenějším zdrojům vitaminů a energie. Jsou cennými zdroji nejrůznějších prvků a léčivých látek. Některé z nich mají téměř až magické pozitivní účinky zejména na rychlost stárnutí organismu.
Tabák - to není jen nikotin - o tabáku se toho ví hodně, ale věděli jste že...si ho můžete vypěstovat doma, jako okrasnou rostlinu? Že kvete navečer jemnými květy O pěstování a sušení tabáku čtěte více...
Září - radost ze sklizně zeleniny - začíná měsíc, kdy se o zeleninu méně staráme, ale o to více konzumujeme a sklízíme. Některé druhy ještě potřebují naši péči a o těch si teď můžete přečíst...
Rebarbora neboli reveň - už vám v kuchyni zavoněl rebarborový koláč? Zkuste ho posypat skořicovým cukrem. Dejte si chvíli nohy nahoru a relaxujte u šálku dobrého čaje, a přečtěte si povídání o rebarboře...
Brokolice je velmi nutričně hodnotná, má vysoký obsah vitamínu C,E a A, čímž dokonce ve svém obsahu předčí i květák. Dále je zdrojem vlákniny, vápníku, železa, hořčíku a draslíku, také má vysoký obsah minerálních látek. V nejvyšší koncentraci ze všech košťálovin obsahuje látku sulforafan, který brzdí rakovinové bujení.
Zima na zahradě řádí o sto šest. Ty však nechceš zahálet a máš chuť zahradničit právě teď? Co si takhle doma vypěstovat vlastní nekonečné zásoby zázvoru? Tenhle malý exotický zázrak má nejen univerzální využití v kuchyni, ale také ověřené pozitivní účinky na zdraví a v zimě hezky zahřeje. Neboj, s radami od Pěstíka, to se zázvorem zaručeně nezvoráš!
Oficiálně jaro sice ještě nezačalo, ale příroda se už během prvních březnových dnů začíná pomalu, ale jistě oddávat jarnímu počasí. Tolik očekávané slunečné dny však s sebou přinášejí také jarní únavu. Co takhle zahnat ospalou náladu a zároveň probrat také tvou zahradu ze zimního spánku? Pěstík ti přináší tipy na činnosti v zahradě, kterými je ideální začít novou zahradnickou sezónu!
Hlavní sezóna výsevu rajčat a paprik je už sice dávno ta tam, to však neznamená, že už tě tahle zelenina nebude potřebovat. Je totiž ideální doba na to, abys zasadil sazeničky do volné půdy a dopřál jim včasnou péči. Po správné péči, dočkáš se pořádné úrody!
Je tvá zahrada plná plevele a tvé rostlinky se samy neubrání? Nedovol, aby je zaplavila nežádoucí džungle. Nenech si zničit svou bohatou úrodu nebo krásný trávník. Braň se, bojuj! Pěstík ti přináší osvědčené triky, jak s plevelem zatočit, ale také jak jej zužitkovat.
Bazalka pravá patří do čeledi hluchavkovité. Již před tisíciletími byla bazalka oblíbeným kořením v Indii. Odtud vedla její cesta přes Středozemí až do ostatních evropských zemí, kde se dnes pěstuje v řadě druhů a odrůd. Bazalka je jednoletá, bohatě větvená bylina a podle umístění a klimatu až 50 cm vysoká. Má hranatou lodyhu, na níž hustě vyrůstají podlouhlé oválné listy, bohaté na silice, což jsou éterické oleje. Pokud se průběžně nesklízí, vytváří se v létě na lodyze bělavá nebo růžová květenství.
Fazole jsou luštěninou mnohými opovrhovanou i mnohými milovanou. Pokud jste se vrátili z dlouhodobějšího pobytu v Anglii a fazole v rajčatové omáčce nemůžete ani vidět, protože jste je jedli téměř každý den a skoro ke všemu, nepropadejte skepsi. Dobře upravené fazolky z vlastní zahrádky mají zcela jinou chuť, která jistě stojí za vyzkoušení. Nebojte se pěstování fazolí - je to docela jednoduché a výsledek vás určitě příjemně překvapí..
Drobné ovoce je lahodné a zároveň nabité vitaminy. Jeho pěstování není náročné a dá se různě využít. O různých druzích a jejich pěstování se dočtete zde...
Jak chutná nešlechtěná zelenina? - dnes si představíme netradiční a staletí nešlechtěné odrůdy zeleninym tak jak si je pamatují naši předci. Čtěte více...
Stévie - sladší a zdravější než cukr - rostlina původem z Jižní Ameriky. Je 300x sladší než cukr a bez jediné kalorie! Jednoduše ji pěstujte za oknem, a slaďte zdravě. Čtěte více...
Někdo to rád horké... nebo pikantní? - Chilli papričky vždy čerstvé, ihned k utrhnutí, na parapetu nebo záhonku. Čtěte více a vypěstujte si tyto dobrůtky...
Slunečné místo je pro saturejku nejvhodnější, umisťujeme ji do květináčů, truhlíků a misek na balkón, do květináčů před okno, v zimě na okenní parapet.
Rozmarýn pěstujeme hlavně pro jeho listy, které se sklízí v jejich největší zralosti a síle od června do srpna, sklizené listy pak sušíme ve stínu a následně umisťujeme do uzavíratelných skleniček. Rozmarýna se k nám do Evropy dostala přes Alpy do klášterních zahrad, kde se již v té době pěstovala jako okrasná i léčivá rostlinka.
Rukola - listová zelenina na vzestupu - je na pěstování nenáročná brukvovitá zelenina, která pochází ze středomoří. Je bohatá na vitamíny. Pro svou výraznou chuť má uplatnění hlavně v gastronomii.
Salát je nejrozšířenější a na českých zahrádkách nejoblíbenější zeleninou. Je nenáročný na pěstování, na záhonu pěkně vypadá a dá se z něj vykouzlit nespočet pokrmů
Brokolice na záhonu resp. na českém záhonu není tolik rozšířená. Je však nepřeberným zdrojem vitamínů a zdraví prospšných látek. Je velice chutná a již po první sklizni budete spokojeni s úrodou.
Rajče je plodová zelenina zastoupená velkým počtem druhů, které se od sebe liší barvou, chutí a tvarem, a které sjednocuje to, že jsou velmi chutnou a pestrou zeleninou oblíbenou u dětí i dospělých.
Libeček lékařský - jedna rostlina na rodinu - postačí. Ochucení polévek zejména zeleninových vývarů vás nadchne. Je to takové maggi koření, pro které si kdykoliv zaskočíte na zahradu.
Bylinky a léčivky našly uplatnění při léčbě mnoha onemocnění i vedele silně technizované a konzervativní medicíny. Užívání léčivých rostlin povzbuzuje lidský organismus k mobilizaci jeho vlastních tělesných obraných sil a tělo se tak dokáže s nemocí vypořádat samo.O bylinkách a jejich zpracování. ..
Bylinky v květináči potřebují alespoň jednou denně vydatnou zálivku. Zvláště u malých květináčů v parném létě je potřeba zalévat dokonce dvakrát denně.
Při zakládání trávníku je důležité správně vybrat. Ptáte se co? V první řadě travní semeno. Rozhodující je nejen složení půdy, ale i aktivity, které bude muset trávník snést - zahradní grilování, hru dětí, pobyt vašich domácích mazlíčků. Výběr ovlivňuje například i to, zda bude vystaven slunci nebo stínu.
Dny se postupně prodlužují, a proto si třeba naplánovat přípravu zahrady na jaře. Po roztátí sněhové pokrývky, která byla letos bohatá, se můžete pustit do odzimování zahrady. Přinášíme vám 13 rad, pomocí kterých bude vaše zahrada připravena na novou sezónu.
Přestože zanedlouho bude červen, stále existují zeleninové druhy a odrůdy, které můžete sít na nezaplněné záhony. Možná vás dokonce překvapí jejich bohatý výběr.