Yzop  (1 produkt)

Yzop je plazivý polokeř, který se přirozeně vyskytuje na slunných skalkách a kamenitých stráních. Pěstuje se i u nás pro své léčivé účinky, navíc je to přínosná rostlina pro opylující hmyz. Podobně jako například šalvěj působí proti kašli a zánětu dýchacích cest. V kombinací se šalvějí se také používá do kloktadel. Má posilující účinky na lidský organismus, jedná se o přírodní antibiotikum a podporuje chuť k jídlu. V gastronomii se využívá jako koření k dochucení mas. Jedná se ale o intenzivní bylinu, je třeba s ní zacházet opatrně, aby nepřebila jiné chutě.  Při nachlazení vyzkoušejte naše bylinné esenciální oleje nebo CBD produkty! Kromě nachlazení mají spoustu dalšího využití! Jak správně pěstovat yzop lékařský?

Jak pěstovat yzop lékařský?

Yzop lékařský patří mezi trvalky, které se hodí na zahradu jako okrasná rostlina, ale také tuto bylinu využijete při vaření nebo k léčení! Yzop můžete pěstovat bud v bílé, fialové nebo růžové barvě a dorůstá až do 60 cm výšky! Yzop je dobré vysadit na místo, kde je světlo, slunce a teplo. Yzop nesnáší přemokřenou půdu, zimu, průvan a stín. Před samotnou výsadbou yzopu je potřeba půdu dostatečně vyhnojit hnojivem obsahující vápník. Semena yzopu se sejí od půlky března do dubna. Klíčení probíhá cca 3 týdny. Rostlina yzopu roste velmi pomalu, tudíž je potřeba trpělivosti. Sazenice přesazujeme 30 cm od sebe. Yzop nesnáší kolem sebe plevel, proto je opravdu vhodné nasypat okolo této rostliny mulčovací kůru. Nejlepší doba pro sběr je v období květenství. V tomto období má bylinka nejvíce léčivých účinků.

Jaké má yzop léčivé účinky?

Yzop lékařský je velmi podobný saturejce. Pěstuje se na slunných místech sbírat je ho možné dvakrát do roka! Co se týče léčivých účinků tak ve velké míře posiluje lidskou imunitu, proto se těší oblibě u důchodců a starších lidí. Léčí záněty a proto je ho skvělé společně s šalvějí používat do kloktadel při léčbě dutiny ústní! Pomáhá při léčbě astmatu a zvyšuje krevní tlak. Zlepšuje plynatost a zácpu, noční pocení. Je močopudný a odstraňuje nechutenství.