Cesmína - symbol Vánoc a maté, tip na tradiční vánoce a netradičně tradičně ozdobený stromeček, či adventní věnec. Máte rádi silné povzbuzující nápoje, hlídáte si váhu ? Zkuste tradiční jihoamerický nápoj maté.
Rostliny k sušení a tvorba suchých vazeb - již teď myslete na podzimní výzdobu a využití rostlin k sušení s krásnými květy i na letním záhonu. Slaměnky si zamiluje každý.
Dlouhá zima nejen pro sýkorky - drobní ptáci jsou vydatnými pomocníky v boji s hmyzími škůdci během roku na zahradě. V zimním období je pro změnu čas pro nás, abychom se o ně postarali.
Domácí kysané zelí - pořád je tady trend ekologického pěstování potravin a návratu k původním chutím. Chutím, které jsme poznali v dětsví u našich babiček. Zkuste si letos vyrobit vlastní domácí kysané zelí.
Tři zmrzlí muži - jsou za námi, můžeme směle začít s venkovním výsevem. V květnu můžeme začít s venkovním výsevem okurek, rajčat, paprik, cuket, lilků, melounů, artyčoků, bylinek a také můžeme bez obav umístit květinové truhlíky za okno
Slunéčko - pomocník nebo škůdce? Slunéčka patří k lovcům mšic první kateorie. Za svůj život spotřebují cca. 800 mšic. Jsou zkušeným a neúnavným likvidátorem těchto škůdců na listové zelenině.
Kvajáva - nízkokalorické ovoce - exotická rostlina, která spolehlivě plodí i v pokojových podmínkách. Vhodná na tvarování zajímavých bonsají. Má estetický kmen podobný olivovníku, vhodná do malebných zahrad a sadů
Mahagon - nejvzácnější tropická dřevina - víte, že se mahagonové dřevo zpracovává při výrobě elektrických kytar? Pravděpodobně dalo rytmus rock and rollu. Co si z něj vypěstujete vy ?
Ovoce a zelenina k zavařování - bio a domácí. Nejlepší. Tak by se dal nazvat trend domácích zavařenin a zpracování ovoce a zeleniny. V dnešní uspěchané době si rádi zamlsáme na něčem "echt" dobrým. Pojďme si společně vyzkoušet naložit nějaké ty špajskové evergreeny...
Domácí zázvorový čaj - pro naše zdraví, zahřeje. Je takovým hitem cukráren. Tak proč si ho jednoduše neudělat doma. Nachystejte sváteční servis, konvičku, nebo pěkné skleněné varné sklenice a hurá do toho.
Výroba adventních věnců - blíží se první adventní neděle a je čas zapálit první svíčku na vlastnoručně vyrobeném adventním věnci. Začtěte se do návodu a připravte si tak originální ozdobu slavnostního stolu....
Vychutnejte si domácí svařák - "já mám rád, to svařené víno červené, já mám rád, rád svařák." Možná si už teď notujete se mnou...a už si chystejte hrníček, koření, ovoce...a čtěte více...
Rostliny, se kterými zhubnete - drželi jste některou osvědčenou dietu nebo se stravujete zdravě a střídmě celý život. Pro milovníky zeleniny a bylinek máme rady, nápady, zajímavosti a taky obecně rozšířené fámy. Čtěte více...
Tak a schválně - zavzpomínejte na začátky svých školních let, základní škola, 3. nebo 4. třída - určitě jste si také zkoušeli “pokus” s plastovým kelímkem od jogurtu, do kterého jste položili kousek vaty, na to rozmístili fazole nebo hrášek, zalili jste trochou vody a pak čekali a soutěžili, komu se jako prvnímu objeví první zelená hlavička. Už si vzpomínáte? Pak jistě uznáte, že nakličování semen není jen trendem posledních pár let, tuto techniku známe už dlouhá desetiletí. Zálibu jsme si v ní však našli až poměrně nedávno.
Klíčky
Nemyslete si, že záliba v klíčcích je pouze záležitostí vegetariánů, naopak! Nejenže obsahují obrovské množství vitamínů, antioxidantů, minerálů a enzymů, mají i detoxikační účinky a narozdíl od luštěnin nenadýmají. Děti je mohou konzumovat již od 1 roku.
Skvěle se hodí do nejrůznějších pokrmů - několik tipů naleznete i v tomto článku.
Jedinou nevýhodou je, že klíčení trvá několik dnů a pak se musí rychle spotřebovat.
My tě správně vybavíme!
Co všechno budete potřebovat? Základem je pořídit si kvalitní nakličovací misku. Ta naše je třípatrová se speciálním systémem dýchacího a zavlažovacího kanálku. Nedílnou součástí Vaší výbavy musejí být i semena - nejoblíbenější jsou: řeřicha, brokolice, čočka nebo o něco exotičtější semena alfalfa s osvěžující trpkou chutí. Naklíčit si však můžete téměř cokoliv, záleží jen na vaší chuti.
Použití rostlin v lidovém léčitelství je prastaré a vyvíjelo se zprvu u rozličných národů v nejrozmanitějších částech světa samostatně. Ke zkušenostem, často jistě draze zaplaceným, se přidávaly mnohdy rozmanité pověry
Zemí původu tymiánu je Středomoří, území až po Itálie. Pěstuje se ve Španělsku, Albánii, Francii a Řecku. V našich podmínkách ho pěstujeme převážně ze semen, které vysazujeme do pařeniště v průběhu března - dubna. Semena tymiánu umísťujeme na povrch půdy, jen zlehka jejich přitlačíme, neboť klíčí na světle. Na záhon ho přemisťujeme v květnu.
Grilování je nejoblíbenější letní činnost bez, které by to opravdu nešlo. A my Vám poradíme jak si správně vybrat maso a jak ho naložit, jaká zelenina je nejvhodnější na grilování, jaké jsou hlavní zásady při grilování a čemu se vyvarovat.
Grilovací desatero:
1.) Maso by mělo být naložené alespoň 3 hodiny předem.
2.) Grilovací mřížky by měly být před grilováním omyté.
3.) Na marinování masa používejte porcelánové nebo skleněné nádobí.
4.) Když budete obracet maso, tak používejte kuchyňské kleště. Maso by se nemělo propichovat vidličkou, protože by pak ztratilo šťávu.
5.) Během grilování by se mělo maso potírat marinádou nebo olejem.
6.) Neustále mějte připravené talíře na servírování masa, protože by se mělo jíst čerstvé.
7.) Grilovat by se mělo jen libové maso, aby z masa nekapal tuk do ohně.
8.) Aby se zkrátila doba grilování kuřecího masa, tak jej předem naklepejte.
9.) Po grilování je dobré gril opět očistit a zbavit kartáček nečistot.
10.) Nebojte se experimentů, grilovat se dá na sto způsobů.
Co takhle grilovaná zelenina
Grilování zeleniny je velice jednoduché, protože se nemusí nijak dopředu chystat, jen pouze nakrájet na větší plátky. Zeleninu můžete v průběhu grilování potírat olejem nebo bylinkovým máslem. Lze ji i okořenit. Vše podle libosti.
Nejvhodnější zeleninou na grilování je: lilek, cuketa, paprika, rajče, kukuřice, kedluben, brambory nebo také patison. Jakou si vyberete je na Vás, vyzkoušet můžete cokoliv.
Aby byla chuť zeleniny výraznější je dobré vytvořit si nějakou marinádu z oleje a koření. Grilovanou zeleninu je vhodné podávat s domácím dresinkem. Ten si můžete připravit z kečupu, hořčice, tatarky...
Tip na dresink: Smícháte bílý jogurt s trochou majonézy, poté přidáte prolisovaný česnek, sůl a pepř.
Jak správně grilovat maso
Základem je, vybrat si lahodné maso, které by mělo být libové, protože z tučného masa by kapal tuk do ohně a mohl by se více rozhořet. Důležité pro grilování masa je správná marináda, do které by se mělo maso nakládat nejméně 3 hodiny před grilováním. Maso bude skvěle okořeněné a šťavnaté. Hlavně to nepřežeňte se solí, protože maso by mohlo vysušit.
Jednoduchá marináda se skládá z oleje, do kterého můžeme přidat koření nebo bylinky. Pokud nemáte čas na vlastní marinádu, tak je k dostání česnekový olej, pepřový olej nebo také koprový olej.
Tip: Vyzkoušejte grilované žampiony plněné nivou nebo grilovaný hermelín naložený v bylinkovém oleji.
Přejeme vydařenou grilovací sezónu ;-)
Pokud se snažíte zhubnout nebo jen jíst zdravě, zelenina bude stálou součástí Vašeho jídelníčku. Které druhy jsou ale nejvhodnější, to se dočtete v tomto článku...
Mochyně peruánská - exotická rostlina se šťavnatými plody "třešinkami" ukrytými uvnitř dekorativního kalichu "lampionku"- ozvláštní každou zahradu či průčelí domu a také na talíři vypadá nejen svátečně, ale i chutná.
Dilenie indická - potrpíte si na thajskou či indickou kuchyni, umíte připravit kari? Pak jistě znáte - aspoň podle chuti - plody této rostliny nazývané sloní jablko. Z jejích plodů, kokosu a koření si můžete připravit výborné čatní pro přípravu těchto orientálních pokrmů.
Karambola - hvězdné ovoce - pamatujete si na vánoce po revoluci, kdy se karambola objevila mezi ovocem na svátečním stole? Loupat neloupat, chuť jako okurka. Teď je známá, exotická, chutná, oblíbená a můžeme si ji sami i vypěstovat.
Jak zavařovat různé druhy ovoce - kvalitní výrobky z ovoce získáme, pokud dodržíme základní podmínky při jejich zpracování. Je nutné použít také vhodné suroviny, zvážit zralost ovoce a jeho odrůdy.
V tomto článku se naučíme základy pro výběr vhodného aranžmá do místnosti, volby květin i samotné vazby. Ukážeme si užitečné rady a tipy pro aranžování i uchování květin.
Exotické pepíno - přemýšlíte, jakou dobrotu byste si rádi vypěstovali? Pak vyzkoušejte Pepíno - aromatické sladké plody podobné malým melounkům. Můžete je pěstovat i na terase nebo parapetu. V závěsných květináčích tvoří bohaté převisy a jsou také dekorativní.