Postupný návod od výsevu pod sklizeň.
Jak bude tvá rostlinka šplhat květináčem,
vždy když bude potřeba, ozvu se co a jak dál.
Zpět k nákupu
Vytvořit objednávkupošli přes
Velmi raná odrůda. Odolná proti vybíhání, dřevnatění i praskání kulovitých bulev. Balení obsahuje 250 semen. Více informací
Dostupny od:
Osobní odběr - Luhačovice: 0 Kč
Kontaktujeme Vás k osobnímu převzetí na hlavním výdejním místě Pražírně Lázeňská káva - Masarykova 149. Luhačovice
Doprava zdarma nad 1500 KčDvouletá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a západní Evropy. Z plané rostliny bylo vyšlechtěno mnoho jejích kultivarů, které jsou vzhledově velmi rozdílné: hlávkové zelí, hlávková kapusta, růžičková kapusta, dřeňová kapusta, krmná kapusta, brokolice, květák, kedluben.
Kedlubna má maximálně 20 cm dlouhý košťál, z něhož vyrůstají nad hlízou dlouze řapíkaté listy, a listy pod hlízou odumírají. Nejzákladnější rozdělení kedluben je na modré a bílé, přičemž nejranější jsou bílé odrůdy. Kromě své libé chuti jsou také bohatým zdrojem vitamínů B, C a E, vápníku, draslíku, selenu, zinku, železa, kyseliny listové a panthothenové. Konzumuje se za syrova, samotná chutná dobře nebo jako součást zeleninových salátů. Můžeme ji vařit, dusit, zapékat, může se použít jako cuketa do těsta namísto brambor do placek nebo osmažit v trojobalu.
Stanoviště by mělo mít vlhčí klima, nepotřebuje vysoké teploty. Dbáme na rovnoměrné zavlhčení půdy, pravidelně zaléváme střední dávkou vody, okopáváme. Za sucha bulvy zdřevnatí a po větším zalití praskají. Půdu na záhonu udržujeme bez plevelů.
Rané odrůdy:vyséváme v únoru. Vysazujeme je ve sponu 25x25 cm v polovině dubna. Bílé rané odrůdy kedlubnu nesnášejí vyšší teploty počátkem léta. Jarní odrůdy při výsadbě nadkrýváme netkanou textilií.
Letní odrůdy: vyséváme v březnu nebo v dubnu. Vysazujeme ji ve sponu 25x25 cm v první polovině května.
Pozdní odrůdy: vyséváme na přelomu dubna a května. Sazenice musíme vysazovat nejpozději do půli srpna.
Rostliny vyžadují hlinité nebo hlinotopísčité půdě, s dostatečným obsahem humusu a dostatkem přístupných živin. Pptimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6–7,3.
Před výsadbou je žádoucí aplikovat do půdy průmyslová hnojiva v dávce 30–60 g/m2 s poměrem živin NPK 1,5:1:2, první polovinu dávky u pozdních odrůd nebo u přímých výsevů dodáme při výsadbě a druhou během vegetace.
Poškození suchem se projevuje pukáním kořenů, bulev a plodů, při silnějším poškození zaschnutím.
Ze škůdců se na kedlubnech vyskytuje Dřepčík polní (Phyllotreta undulata), Dřepčík černý (Phyllotreta atra), Dřepčík zelný (Phyllotreta nemorum) a Mšice zelná (Brevicoryne brassicae).
Z houbových onemocnění se vyskytuje především padlí.
Kedlubny sklízíme probírkou dle velikosti. Rané většinou tehdy, když dosáhnou velikosti 4 cm. Nevhodné je sklízet rostliny, které vzešly do květu.
Vytrvalost | dvouletá |
Druh | kedluben |
Šířka výrobku | 8.0 cm |
Výška výrobku | 14.0 cm |
Hloubka výrobku | 0.2 cm |