Tabák - to není jen nikotín

Tabák - to není jen nikotin - o tabáku se toho ví hodně, ale věděli jste že...si ho můžete vypěstovat doma, jako okrasnou rostlinu? Že kvete navečer jemnými květy O pěstování a sušení tabáku čtěte více...

Tabák - to není jen nicotín

Dnes vám představíme zajímavé rostliny k pěstování a umístění do vaší zahrady.

Tabák je rod bylin a keřů z čeledi Solanaceae, která zahrnuje mimo jiné rajčata, brambory a jedovaté rostliny.

Tabák byl světu obeznámen s objevem Ameriky. Slovem Nicotiana (stejně jako nikotin), byl pojmenován na počest Jeana Nicota, francouzského velvyslanece v Portugalsku, který rostlinu v roce 1559 poslal jako lék na dvůr Kateřiny Medicejské. Dnes je známo 75 druhů tabáku.

Rostliny tabáku vyrábějí v kořenech alkaloid nikotin, který ukládají v listech.

Pěstujeme tabák


Tabák roste v podobě jednoletých, nebo víceletých bylin od velikosti 0,1 m až 0,4m. Listnaté keře jsou pak několikanásobně větší, až 2,5 m vysoké. Listy jsou obvykle zvlněné, kožovité. Jsou často dlouhé kolem 100 cm dlouhé (jiné druhy 8-15cm), řapíky jsou kratší než listy.

Květy jsou drobné bez zápachu nebo vonné, kvetou navečer a mohou být v různých barvách, např. řůžová, žlutá, bílá...

Tobolky, v nichž jsou ukryta semena jsou 4 - 20 mm dlouhá a obsahují velké množství semen, obvykle mezi 100 a 5000 semeny. Při výsevu jsou semena rostliny rozptýlena po povrchu půdy, protože jejich klíčení je aktivováno teprve slunečním světlem. Při předpěstování doporučujeme substrát určený pro výsev.

Obsah nikotinu

Nejdůležitější sekundární rostlinnou látkou je Nicotin, patří do Nikotinoiden alkaloidů. V 54 z 64 zkoumaných druhů byl jedním z nejvíce reprezentovaných alkaloidů. Mimo jiné obsahuje tabák také alkaloidy Nornicotin a Anabasine, které obsahuje ve vyšší míře mnoho druhů rostliny.

U druhů Nicotiana tabacum (Tabák Virginský) a Nicotiana rustica (Tabák Selský) bylo prokázáno, že největší podíl nikotinu, kolem 97%, je tvořen v kořenech, ten je dále uložen v mladých listech, stoncích a květech rostliny. Je přepravován přes xylem, který se nachází ve všech ostatních částech rostliny.

Podíl Nikotinu v sušených listech nezpracovaného tabáku, zejména u pěstovaných Tabáků Selkého a Virginského, se obvykle se pohybuje mezi 0,5 až 8%. U ostatních druhů se liší v závislosti na celkovém počtu alkaloidů, v sušené části rostliny mezi 0,003% a 2,96% v listech a 0,027% až 2,46% v kořenech.

Průmyslové pěstování
Vzhledem k velké přizpůsobivosti subtropických rostlin tabáku se pěstuje v mírném pásu od 38 ° jižní šířky až k 56 ° severní šířky. Hlavní oblastí pěstování jsou Čína, Severní, Střední a Jižní Amerika, jihovýchodní Asie, Střední Východ až po Balkán a Evropu.

Na začátku 21. století bylo téměř 90% plantáží v jižních zemích. Zejména v rozvojových zemích tropických a subtropických oblastí - Afrika, Latinská Amerika a Asie.

V období let 1961-2002, se spotřeba této rostliny zvedla o zhruba 60%. Pěstování tabáku v afrických oblastech produkce vede ke zvýšenému odlesňování, degradace půdy, humusu a silné ekonomické závislosti na tabákových společnostech.

Pěstování tabáku v Evropě je každoročně podporována dotací Evropské unie ve výši 1 miliardy eur. Z nich zhruba 150 milionů eur na pěstování tabáku v Německu. V České Republice se Tabák Selský hojně pěstoval do roku 1996. V roce 2000, dosáhla globální produkce ve 120 zemích, o výměře 4,1 milionu hektarů, přibližně 7,4 milionu tun tabáku.

Historie tabáku

Až do 17. Století, měl tabák význam jako léčivá rostlina v oftalmologii (obor medicíny, zabývající se onemocněními a chirurgií zrakových drah pozn.red.). Dnes jsou pěstovány komerčně pouze dva typy tabáků z četných odrůd .

Nejběžnějším typem je Virginský tabáku (Nicotiana tabacum), který zahrnuje téměř všechny odrůdy pěstované dnes. Používá se po řádném zpracování na výrobu většiny cigareta jiných tabákových výrobků. Komerčně lze ovšem pěstovat také Tabák Selský (Nicotiana rustica), který je významný v porovnání s T. Selským svým rychlejším růstem a vyšším obsahem Nikotinu.

Tabák lze zpracovat do mnoha forem. Nejčastěji se suší v celku, tento proces trvá v závislosti na teplotě a vlhkosti od 40 do 80 dnů. Nebo můžete listy rostliny nakrájet na drobné plátky, ty se používají po usušení jako čistá tabáková směs vhodná ke kouření.