Kávovník v bytě

Kávovník v bytě

Jak pěstovat kávovník arabský v bytě ? 

Něco o kávovníku

Kávovník je pro mnohé z nás velice známým keřem, kterému se nejvíce daří v subtropickém a tropickém podnebném pásmu. Kolébkou je Asie, Afrika, ale i Střední Amerika či Arabský poloostrov nebo Indonésie. Na zemi máme zaregistrovaných na 50 druhů kávovníků, přičemž jen kávovník arabský, liberijský a robusta se pěstuje v širším průmyslovém měřítku. Ideální podmínky pro vyvážený a kvalitní růst je vlhké a především teplé podnebí okolo 18 – 22°C.Tam kde se pěstitelé potýkají se silnějším větrem, či ostřejším sluncem, tak keře kávovníku zakrývají pod ochranu banánovníků nebo kukuřice. Základem pozitivního pěstitelského vlivu je ochrana bavlněným obalem, který se odstraňuje po dosažení výšky 30 – 50cm, poté se přesazují na předem připravené plantáže. Nejvíce vhodnou půdou je kyselá, hlinitopísčitá půda.

Kávovník jako jedna z mála rostlin je stálezelená, což znamená, že mu přes zimu neopadávají listy. Pokud bychom se pídili po pravém místě jeho vzniku, tak nesmíme opomenout na africkou zemi Etiopie. Ovšem v dnešní době se tato plodina stala součástí obživy bezpočtu chudinských rolníků po celém světě. Velice oblíbený produkt pochází např. z Brazílie nebo Madagaskaru.

Pěstování domácí kávy v bytě

Kávovník není pouhou součástí průmyslového pěstování, stále více se přemisťuje do domácího prostředí. Pro svůj nezaměnitelný vzhled a příjemné dekorativní schopnosti zdobí nejeden pokoj. Zkuste i vy si vypěstovat kávovník u vás doma a poznejte jeho ovocnou sílu a krásu. K tomu, aby vám vyrostla zdravá rostlina, potřebujete kvalitní semena, která vám zaručí ničím nerušený růst. Přesně taková naleznete u nás. Kávovník se pěstuje jako keř a je neochvějnou součástí příjemného doladění bytového prostoru. V některých případech dorůstá až třímetrové výšky. V době květenství se můžete těšit na mnohačetné spojené s bílou nebo žlutou barvou. Jakmile se kávovník dostane do stádia dozrávání, povšimneme si zeleného obalu, který po svém otevření odkryje zrna. Dokonce se můžete pokusit o přípravu vlastnoručně vypěstované kávy.

Jak zalévat a jak hnojit ?

U této rostliny se nemusíte obávat náročného opečovávání. Bytové podmínky zvládá skvěle. Nevadí mu suchý vzduch a zároveň není příliš náročný na světlo. Pro kávovník zvolte dobře vyživovanou zeminu, ale hlavně kyselou. Dávejte si pozor na vápno, to by kávovník zcela určitě zahubilo. Snažte se půdu 1x za 14 dnů přihnojovat tekutými hnojivy. Úplně nejlepší možností je ředěný kravěnec, který ještě upravíme do poměru 1:10 s vodou. Jediné co kávovník vyžaduje je dostatečná závlaha. Dbejte na důkladnou a pravidelnou zálivku, s přiměřeným množstvím vody. Kávovník se za žádných okolností nesmí příliš přelévat. V opačném případě se na rostlině projeví nákaza v podobě žloutnutí listů a jejich následné opadávání.

Vhodné místo pro banánovník

Aby se přešlo této nelichotivé situaci, nestačí pouhé zalévání a hnojení, musíme kávovník jednou do roka přesadit. Rostlině se ve vašem pokoji bude dařit nadmíru dobře, vyvarujte se teplotám pod 10°C a také se vyhněte přímému odpolednímu slunci. Situované okno na východ je ideálním způsobem jak svému kávovníku dopřát to nejlepší místečko pro svůj vzkvět. Pokud nemůžete jinak, tak ho raději schovejte za záclonu popřípadě dál od okna. Na plantážích se totiž pěstuje ve skrytu vyšších plodin nebo stromů. Kupte si vysoce kvalitní semena kávovníku a dejte jim 3 – 4 týdny čas na vyklíčení. Zasaďte je do připraveného květináče a nechte si potěšit překrásným vzhledem a příjemnou vůní. Pokud hledáte dekorativní a nenáročnou rostlinu na pěstování v bytovém prostoru, tak jen těžko naleznete lepší, než tuto.

Máte zkušenosti s pěstováním kávovníku ?

Pokud se bez kávy neobejdete ani den, doporučujeme výběrovou kávu. Oproti komoditní nabízí vyšší kvalitu a dohledatelný původ, zpracování, odrůdu kávovníku apod. Pražíme na míru kávy z různých plantáží světa. Od semínka po šálek..