Dlouhá zima nejen pro sýkorky

Dlouhá zima nejen pro sýkorky

Dlouhá zima nejen pro sýkorky - drobní ptáci jsou vydatnými pomocníky v boji s hmyzími škůdci během roku na zahradě. V zimním období je pro změnu čas pro nás, abychom se o ně postarali.

Dlouhá zima nejen pro sýkorky

Zima se nám trošku prodlužuje a přituje. Komu dělá radost nejen lyžování, ale rád se postará i o své okolí. Může se v zimě realizovat příkrmem ptáků, kteří u nás přezimují. Jedná se především o drobné ptactvo zastoupené nejpočetnějším druhem sýkorovitých. Tito drobní pracovití ptáci se živí lovem hmyzu.

Sýkora koňadra (Parus) je nejpočetnější rod sýkorovitých pěvců. Poskakují nám na oknech, na stromech v zahradě. Můžeme se s nimi vídat denně a díky jejich společenskému chování ihned máme ohlas na novou směs v krmítku. Jak je poznáme? Sýkory mají poměrně velkou hlavu, téměř přímý špičatý zobák, silné nohy a drápy. Křídla mají krátká a zaoblená, ocas středně dlouhý. Přes většinu roku jsou sýkory v hejnech i s dalšími ptačími druhy, např. s brhlíky, šoupálky a ostatními druhy drobných pěvců. V potravě převládá hmyz, který sbírají na stromech, na zahradě jsou vydatnými pomocníky v boji s hmyzími škůdci. Sýkory obecně jsou  velmi užitečnými ptáky. Živí se hmyzem i v zimě a proto mohou mít problémy s nalezením dostatečného množství potravy a velké množství ptáků tak přes zimu uhyne. Můžeme jim pomáhat např. budováním napajedel a budek, případně zimním přikrmováním. K přikrmování jsou vhodná olejnatá semena – například semena lnu, slunečnice, jádra ořechů, tykví, jablek apod. Krmítko pro ptáky můžete mít za oknem panelového bytu, na stromě v parku kam rádi chodíte, nebo doma na zahradě. 

Krmítka by měla být umístěna tak, aby byla chráněná před nepřízní počasí, před deštěm a sněhem. Je to z toho důvodu, aby vítr připravená semínka neodfoukl. Krmítko pro drobné ptáčky udržujte v čistotě, aby neplesnivělo a nevznikal tak prostor pro různé infekce. Pokud máte přístřešek můžeze zavěsit lojové koule přimí tam, bez krmítka. Pokud nejste vyznavačem architektury krmítek, ale upřednostníte praktický a rychlý postup, bude se vám hodit plastové krmítko, které je již naplněné semínky pro ptáky. 

Se kterými dalšími druhy ptactva se můžeme v našem krmítku setkat - kos černý, vrabec domácí, vrabec polní, hrdlička zahradní, sýkory koňadra a modřinka, stehlík obecný, zvonek zelený, šplhavci (strakapoudi, datel černý), brhlík lesní, z dravců káně lesní, krahujec obecný, sovy. Na nezamrzajících vodách kachny divoké, labutě velké, slípky zelenonohé, lysky černé, potápky malé, více druhů racků, nejčastěji chechtaví, v rybničních krajinách i orli mořští.  

 V důsledku teplejších zim se pokoušejí častěji přezimovat jedinci některých tažných druhů - pěnice černohlavé, rehci domácí, budníčci menší, ale i čápi bílí. 

Biologická ochrana zahrad - mít a udržet si na zahradě, v sadu či v lese užitečné ptáky je důležitým úkolem pro každého zahrádkáře. Ptáci pomáhají chránit zahradu před škůdci. Všechny naše sýkory se živí pavouky, hmyzem a všemi jeho přezimujícími stadii (vajíčky, kuklami), mláďata krmí především měkkými housenkami. Hmyz důkladně sbírají z větví stromů i keřů, v letu loví výjimečně. Nepohrdnou ani zbytky z úlovků větších predátorů. Pro listnaté stromy je nejužitečnější sýkorka koňadra i o něco menší sýkorka modřinka. Devět mláďat sýkory koňadry dokáže za devatenáct dní pobytu v budce spořádat až 7580 housenek a jiného hmyzu. Sýkorky zničí kolem 47% přezimujících larev obaleče jablečného. 

Dalším rozšířeným zástupcem užitečného ptactva je Kos černý (latinsky Turdus merula). Kos je poměrně svérázný ptáček. Dokáže usurpovat celé krmítko pro sebe. Proto se doporučuje zavěsit zvlášť vedle krmítka např. jablko. S jeho užitečností to není tak horké. Živí se převážně žížalama, ovocem, bobulemi a nepohrdne ani různými nalezenými zbytky. Kromě lovení nepopulárních slimáků umí drzí kos rychle zdevastovat záhon zeleniny.  Vykoupí to však svou zábavnou povahou, kdy za vámi bude běhat jako pejsek.

Ptáci na zahradě jsou radost. Ke krmítku si kupte také dalekohled a potěšte se přírodou.

Autor: Hana Michalíková