Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní - trápí vás znetvořené listy, pak je třeba s touho houbovou chorobou bojovat. Prečtěte si jaké způsoby jsou nejvhodnější a jak této nemoci předcházet

Kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoní je houbová choroba způsobená houbou - palcatkou broskvoňovou (lat. Taphrina deformans), z kmene hub Taphrinomycotina. Tato houba napadá především listy ovocných stromů - broskvoní a nektarinek, výjmečně také mandloní. Deformuje listy a způsobuje, že se zbarvují do žlutočervená. Na listech se tvoří puchýře, boule a bubliny a listy se různě kroutí a stáčejí. Po té se listy zbarví do černa a opadávají. Houbové výtrusy přezimují na kůře stromů. Jarní deštíky přenesou tyto výtrusy na rašící pupeny listů. Houbě s při rašení daří za teplého počasí. 

Ošetření stromů je třeba provést při nalévání pupenů. Pokud k tomu nedojde - na infikovaných listech se vytvoří šedé práškové spory, které se opět dostanou do kůry stromů a cyklus se na jednom stromku opakuje. Pokud je počasí chladné a vlhké, může rozvoj choroby ještě posílit. V těžkých případech napadají houby i poupata a strom přestane plodit. Odumírají pak celé větve.

První příznaky napadení

Poznáte okem, ze začátku si můžete splést chorobu s napadením mšicemi. Avšak onemocnění kadeřavostí velmi brzy rozpoznáte, jakmile stromu vyraší první pupeny. Listy se zkroutí, zpuchýřovatí a změní svou barvu do žluta až červena. Pokud je napadní silné, ztrácí strom již na jaře všechny listy. Nové vytvoření listů strom velmi vyčerpá. Kadeřavostí broskvoní je ohrožena úroda stromu, ale i jeho vlastní existence.

Na kadeřavost broskvoní platí jen postřiky fungicidy. Vhodné je používat postřiky s obsah měďi. Rostlinu ošetřujte ihned, nečekejte až se vytvoří listy a houba se na nich projeví. To už je pro zdraví stromu pozdě.  Postřiky strom neléčí.

Jak stromy - broskvoně ošetřovat

S potřikem napadeného stromu začněte již na podzim. Ihned jak stromu opadají listy, postříkejte strom fungicidem. Opadané listy pravidelně shrabávejte a palte. Časně na jaře - použijte postřik fungicidem! Strom ošetřete "od hlavy až k patě" dříve než nasadí pupeny. Ihned po té - ještě na jaře - odstraňujte napadené listy. Jedná se o čerstvé mladé listy rozvité z pupenů. Sbírejte napadené listy kolem nemocného stromu. Listy, které odstraníte a posbíráte nedávejte v žádném případě na kompost! Listy zlikvidujte! Nejlépe spalte v ohništi.

Pokud je strom kadeřavostí napaden během léta je to nejsložitější situace. Strom je nejvíce poškozen a je těžké pro něj přežít následující zimu. Kolem stromu průběžně odklízejte spadané listí a odhrabujte hlínu kolem kmene. Kořeny kolem kmene stromu chraňte mulčovací kůrou.

Průběžně sledujte počasí. Jestliže je teplá zima, postříkejte strom 2x. Kadeřavost se léčí velmi zdlouhavě. Fungicid aplikujte za suchého a bezvětrného prostředí. Pokud postřik spláchne déšť, aplikujte ho znovu. Fungicid neaplikujte za plného slunce. Čerstvě nastříkané chemikálie by mohli strom popálit.

Přírodní metody

Přírodní účinné metody na boj s kadeřavostí prakticky nejsou. Fungicidy mají vyšší úspěšnost. Pokud chcete vyzkoušet před postřikem ekologičtější metody, začněte:

  • sbírání listí - listy obsahují houbové výtrusy. Listy pravidelně odstraňujte, shrabávejte a palte.
  • úklid - kolem stromu udržujte pořádek. Čistěte nářadí, kterým strom ošetřujete. Desinfikujte lihem a používejte ochranné pomůcky.
  • vyzoušejte postřik vápnem a sírou - postřik aplikujte na podzim i na jaře

Chemické ošetření broskvoní proti kadeřavosti je doporučeno každoročně - preventivně, i když předchozí rok nebyl výskyt této choroby. Je důležité dbát na výživu stromu a na dostatek vápníku. Udělejte vše proto, aby oslabený strom dostatečně regeneroval. Přihnojujte dusíkem, dostatečně zalévejte a nenechejte strom nasadit příliš mnoho plodů.

Máte zkušenosti s kadeřavostí broskvoní? Podělte se o účinné metody s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková