Uskladnění zeleniny

Uskladnění zeleniny

Uskladnění zeleniny - celou sezónu jsme se o zeleninu dobře starali a vypěstovali ty nejlepší kousky, teď je třeba rychle sklízet, aby se nám úroda neznehodnotila. Sklízíte letos poprvé? Poradíme Vám ty nejlepší způsoby uskladnění. Čtěte více...

Uskladnění zeleniny

Abychom měli co uskladnit, je třeba prvně zeleninu ze záhonů sklidit.  Sklizeň, ač se to nezdá, je časově velmi náročnou záležitostí. Je to především proto, že pokud sklízíte pomalu a nesystematicky, můžete si úrodu zeleniny znehodnotit. Zelenina přezraje, uhnije, zničí ji první chladnější noci. Je snáze náchylná k plísním a podlehne houbovým bakteriím. Včas je třeba sklízet nejen běžnou zeleninu, ale také zeleninu určenou ke skladování.

Náchylné na přezrání jsou např. ředkvičky, které dřevnatí, praskají a vyšeptává. Také okurkynakládačky, ty mají sklon k přerůstání. A samozřejmě salát, ten pokud nesklidíte včas, zhořkne a vyžene hlávku do květu.

Rané druhy zeleniny - sklízíme průběžně - tzv. probírkou. Jedná se o druhy, které postupně dozrávají. Tyto druhy zeleniny by se při ponechání na rostlině kazily a uhnily by. Jedná se především o rajčatafazolové luskyokurkykvětákkedlubny  další. Jednorázovou sklizníse postaráme o česnek, petržel, mrkev a pozdní zelí.

Podzimní mrazíky mohou spálit méně odolné druhy zeleniny. Po přejítí mrazem by se při uskladnění rychleji kazily. Včas ze záhonů sklízíme česnek a cibuli. Ty můžeme sklízet již koncem srpna.

Některé druhy zeleniny rychle vadnou. Proto je sklízíme navečer, nebo v časných ranních hodinách. Jedná se zejména o sklizeň ředkviček, kedluben a mrkve v teplých letních měsících. Abychom vadnutí zamezily, odstraňujeme sklizené zelenině listy.

Natě a listy sklizeného špenátu a kopru (které chceme krátkodobě uchovat) dáme i s kořeny do nádoby s vodou.

Uskladnění zeleniny

Zeleninu uskladňujeme především proto, abychom jí měli dostatek v zimním a předjarním období. Podle možností využíváme k uskladnění sklepypařeniště a jiné vhodné prostory. Některé druhy zeleniny jsou natolik mrazuodolné, že je můžeme nechat přezimovat ve volné půdě na záhonech.

Uskladnění zeleniny ve sklepě

Při uskladnění zeleniny ve sklepních prostorech je především důležitá hygiena a čistota prostředí, kde bude zelenina skladována. Před uskladněním zeleniny sklep dobře vyvětráme a vydezinfikujeme. Dezinfekci provedeme pomocí sirných knotů, které zapálíme a necháme dvě hodiny působit. Sklep můžeme vybílit vápenným mlékem. Je třeba vybílit stěny i strop.

Ve sklepech uskladňujeme především kořenovou zeleninuMrkev petržel skládáme do kuželovitých prvků s kruhovým základem. Prokládáme pískem. Hlávky zelí ukládáme do beden. Vše můsí být čisté. Pamatujte na to, že jak si zeleninu uskladníte, tak ji budete konzumovat.

Ve sklepě je třeba po celou dobu skladování udržovat optimální teplotu a vzdušnou vlhkost. Výměna vzduchu se zajišťuje větracími otvory nebo okénkem. Optimální teplota je pro skladování zeleniny 1-4°C. Pokud venku mrzne, nevětráme. Naopak, pokud je ve sklepě teplota vyšší, ochlazujeme ho vzduchem z venku. Do sklepa si určitě pořiďte  vlhkoměr. Relativní vlhkost vzduchu ve sklepě má být kolem 90%. Vlhkost v suchém sklepě zvýšíte např. navlhčenou rašelinou nebo kropením podlahy.

Pokud máte velmi suchý sklep (v novostavbě, v panelovém domě, apod.) můžete kořenovou zeleninu ukládat do perforovaných sáčků z polyetylénové fólie.

Zajímavé je např. ukládání zeleniny na polystyrenové desky. Jestliže vlastníte malý a často promrzající sklep nebo ukládáte zeleninu ve sklepích chaty, která není určená k celoročnímu užívání, pak je to pro vás dobrá volba. Polystyrén skýtá dobrou ochranu proti nízkým teplotám. V polystyrénové "boudičce" můžete uchovat zeleninu i na otevřených balkónech nebo verandách. Ze stavebnictví je známo, že polystyrénová deska o tloušťce 10 cm nahradí cihlové zdivo o tloušťce 30 cm.

Pokud se dáte do stloukání bedny pro uskladnění zeleniny na balkóně, pak ji vyrobte z dřevěných prken a vyložte ji polystyrenem. Polystyren dobře spojte, aby izolace byla dokonalá. Spoje v sobě nesmí mít mezery. Jestliže bude bedna vystavena sněhu a dešti, postarejte se také o vhodné nepropustné nadkrytí.

Uskladnění zeleniny v pařeništi

Jestliže vlastníte pařeniště, a každoročně z něj vyvážíte zeminu, pak je vhodné pro uskladnění zeleniny. Zejména kořenové zeleniny a košťálovin. Pařeniště musíme vybrat do co největší hloubky a dno vysypat pískem. Kořenovou zeleninu usklaňujeme i s kořenovými baly a také ji prosypáváme pískem. Pařeniště můžeme nechat větrat až do prvních mrazíků. Poté je nadkrýváme okny a při opravdu silných mrazech, pařeniště uteplíme vrstvou listí nebo slámy.

Uskladnění zeleniny na volných záhonech

Některé druhy zeleniny si můžeme nechat i v zimních měsících na záhonech. A uskladnit si je tak pod širým nebem. Ze zmrzlé půdy se však zelenina hůře sklízí. Zvláště kořenová a pórek. Např. růžičková kapusta sklízená až po prvních mrazech je chutnější. Další zelenina, která může zůstat přes zimu na záhonu je: petrželkadeřávekpórpastiňák, černý kořen, aj. 

Jak uskladňujete zeleninu Vy? 

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková