Delonix královská

Delonix královská

Delonix královská - je nádherný africký strom, který můžeme v našich podmínkách pěstovat jako bonsaj nebo pokojovou rostlinu. Patří mezi nejkrásnější tropické stromy světa vůbec. Připravte se na nevšední péči o tu nádheru! Pokochejte se pro začátek ilustračními obrázky v tomto článku...

Delonix královská

Delonix královská (lat. Delonix regia) - je z rodu Delonix z čeledi bobovitých (Fabaceae). Původně byla řazena do čeledi sapanovitých (Caesalpiniaceae). Rod Delonix zahrnuje cca. 10 druhů. Původem pochází z Afriky z Madagaskaru a patří mezi nejkrásnější tropické stromy světa vůbec. Ve volné přírodě roste v tropických oblastech Afriky a Asie. Na Madaskaru roste v oblasti severní a západní zvané Antsiranana.

Jak delonix vypadá? Podívejte se na přiložené obrázky a ruku na srdce, že jste takový strom ještě neviděli. Ve svém přirozeném prostředí dorůstá do výšky 6-8m. Květy jsou červené až rudé. Orchideovitého typu. Jsou asi 15cm v průměru a mají 5 okvětních lístků, z nichž jeden je žlutý nebo bílý. Listy tohoto stromu jsou 20-50 cm dlouhé, eliptického tvaru. Jsou střídavé a dvakrát zpeřené. Spolu s výraznými květy dotváří dobře rostlou korunu deštníkovitého tvaru. Plodem delonix je až 60 cm dlouhý lusk. Lusky jsou pukající, zploštělé.

Mezi domorodci se delonix  říká Ohňový strom. Lusky z něj jsou používány jako chřestivý hudební nástroj.

V našich podmínkách delonix královskou pěstujeme jako velmi atraktivní pokojovou rostlinu nebo dobře tvarovatelný bonsai. Můžeme ji za teplého počasí umístit také ven. Pokud má dobrou péči dorůstá do výšky 2-3m.

Delonix má velmi atraktivní vzhled jako bonsaj. A také se dobře tvaruje.

Pěstujeme Delonix královskou

Delonix si můžeme vypěstovat kdykoliv během celého roku. Nejvhodnější je ji předpěstovat v miniskleníku, kde je regulována také vzdušná vlhkost. V miniskleníku můžete předpěstovat i semena jiných exotických rostlin, nebo na jaře semínka zeleniny a květin. Investice do miniskleníku není jednorázová, jedná se o velmi praktickou a užitečnou věc. Pokud si květináč s klíčícími semeny nadkryjete např. plastovým sáčkem, nebo PET lahví, pak vám mohou semena uhnít. Miniskleníky mají regulovatelnou vzdušnou vlhkost.

Výsev delonix

Povrch semen před výsev rozrušte pilníkem. Nachystejte si květináč, nebo miniskleník. Připravte si substrát určený pro výsev. Ten můžete prohřát v mikrovlné troubě. Provádí se to proto, aby se zahubily zárodky plísní a hub. Do substrátu můžete také přidat přípravek Previcur. Semena delonix výborně klíčí také v kokosovém vlákně - vyzkoušejte kokosové tablety.

Povrch substrátu nebo tablet dobře zvlhčete rozprašovačem. Substrát udržujte po celou dobu klíčení vlhký. Regulujte teplotu v miniskleníku. Měla by se pohybovat kolem 25°C. V zimních měsících si pomozte udržet teplotu umístěním na vyhřívaný parapet. Nezapomeňte zvlhčovat vzduch.

Delonix klíčí cca. 2-3 týdny. Pokud zapomenete povrch semen rozrušit pilníkem může trvat jejich klíčení déle (až 1,5 měsíce). Jakmile rostlinky dorůstají do výšky miniskleníku cca.15-20 cm. Přesaďte je do samostatného květináče. Do vyššího květináče si připravte drenážní vrstvu z písku a na ni nasypte zeminu smíchanou s rašelinou. V poměru 1:3. Provádějte pravidelnou, ale ne příliš vydatnou zálivku. Rostlinu můžete rosit. V období teplých měsíců je můžete postupně otužit a nechat vegetovat venku.

Vždy ji postavte na slunnou stranu  - parapetu, zahrady. Pravidelně zalévejte. Chraňte před větrem a silnými dešti a přímým sluncem. Delonix nevyhovují nižší teploty. Pozor na mrazíky-uschne a odumře. Zavčas ji zazimujte, zaneste ji do interiéru již na začátku září. Čím menší budou teplotní skoky, tím lepší. Nenechávejte ji venku o teplotě 5°C a pak ji hned nepřenášejte do pokoje o teplotě 25°C. Čím bude rostlinka starší, můžete ji zkusit více otužovat a dobu letnění prodlužovat. Úspěch ale nemusí být zaručen. Ať zbytečně o výpěstek nepřijdete. Jakmile bude rostlinka starší, zvládne přezimování kolem 10°C. Abyste si "velký" strom nemuseli dávat do obýváku.

Jakmile delonix doroste do výšky 3m je nutné ji zastřihovat, aby si i v našich podmínkách udržela pěkný tvar a sílu. Delonix pravidelně přesazujeme a přizpůsobujeme velikost nádoby jejímu růstu.

Delonix umístěte na slunné stanoviště. Prospívat bude i v polostínu. Chraňte ji před větrem, přímým sluncem a silnými dešti.

Delonix kvete v červnu. Strom je obsypán záplavou nádherných květů. Mladší rostliny mohou kvést později až v září. Postupem času budou vykvétat dříve. V tropických oblastech mohou kvést již v dubnu nebo květnu. Květy jsou obrovské ař 15 cm, naopak lístky jsou drobnější.

Delonix odkvétá na podzim. Okvetou a odpadnou květy i listy. Delonix k přezimování změní zcela svůj vzhled. Z atraktivního stromu na "polosuché" větve. Po shození listů omezte zálivku. Pokud se ji rozhodnete pěstovat jako pokojovou rostlinu, pravidelně ji zastřihujte. Při pěstování Delonix jako bonsaj provádějte pravidelný tvarovací řez.

Tip: Semínka Delonix můžete nejen rozrušit pilníkem. Klíčivost si můžete pojistit také namočením do teplé vody přes noc. Aby vám voda vydržela teplejší, nechce semínkanabobtnat v termosce.

Zaujalo vás pěstování Delonix? Je to krásná rostlina a určitě si na ní  vyzkoušíte své pěstitelské umění. Vypěstovat ji je snadnější, než ji udržet prospívat. určitě vyzkoušejte kokosové tablety. Nezapomeňte semínka naříznou, aby rychleji vyklíčili a nestihli chytit plíseň. Dopřejte jim slunnou a teplou polohu. Opečovávejte je několik sezón. Podle síly rostlinky min. 3. Nechte je v teple. pravidelně přesazujte a můžete přihnojovat Kristalonem. Otužování a zazimování jim připravte až z nich budou pevnější stromky.

Také vás tento strom okouzlil? Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková