Olivovník - strom s duší

Olivovník - strom s duší

Olivovník - strom s duší - ošlehaný větrem od moře, kořeněný slaným vzduchem. Nádherný stálezelený strom, který bude ozdobou vašeho domova. Chutné olivy a vůně olivového oleje vám připomene dovolenou...

Olivovník - strom s duší

Olivovník (lat. Olea) - patří mezi stálezelené stromy a keře z čeledi olivovníkovitých. Řadí se mezi vyšší dvouděložné rostliny. Na světě je jen několik druhů olivovníků, přibližně 40. V Austrálii a na Kanárských ostrovech se vyskytuje vždy jen jeden jedinečný původní druh, který není jinde na světě. V Číně roste asi 12 druhů olivovníku. Na Madagaskaru 4 druhy.

TIP: Olivovník na Vás dýchne dovolenou ve Středomoří. Dnes si můžete přečíst zajímavosti o tomto stromu, a dozvědět se tak více o jeho pěstování.

Pěstování Olivovníku

Olivovníkům vyhovuje písčitý substrát. Lehká, dopře propustná zemina. Substrát můžete smíchat v poměru 1:1 s pískem, nebo keramzitem. Drenážní vrstvu mohou tvořit kamínky,oblázky nebo keramzit. Vyberte hlubší/vyšší květináč.

Olivovníky nejsou náročné na zálivku. Zalévejte až má stromek povadlejší listy. V žádném případě olivovník nepřelévejte. Olivovník snese i sucha. I z oschlých pahýlů často vyraší nové větvičky. Při pěstování v květináči zálivku nepodceňujte. zde může velmi rychle vyschnout. Ve volné přírodě si mohou brát kořeny vláhu z podzemní vody. V květináči jim dopřejte zálivku do misky.

Olivovníky kvetou asi jeden týden začátkem léta. Můžou mít nespočet malých kvítků, které nijak libě nevoní.

Olivovník jako bonsai

Olivovníky je vhodné tvarovat jako bonsai. Mají zajímavé tvary. Pokroucené kmeny a stříbřitě zelené lístky vypadají ihned jako sto let starý bonsai. U olivovníku máte skvělý postaršený vzhled zaručen velmi brzy.

I když nechcete mít z olivovníku bonsai, je třeba ho tvarovat. Rostlina roste z počátku velmi rychle. Správným tvarováním koruny a prořezem stínících si větví dosáhnete kýženého efektu. Olivovník tak bude mít dobrý základ pro svůj růst.

Olivovník a mrazuvzdornost

Olivovník není mrazuvzdorný. Vysazujte jej do přenosných hlubokých kontejnerů na kolečkách. Olivovníky špatně snáší přemisťování z místa na místo. Přezimují při teplotě15°C. Najděte jim místo v zimní zahradě nebo na slunné terase. Jsou vhodné i pro pěstování ve sklenících. Doporučujeme slunné a kryté zákoutí, kde i přezimují. Olivovníkynejsou ideální rostlinou do suchých panelákových bytů. Mohly by dobře prospívat na slunném balkoně.

Olivovníky snesou mráz až do -10°C. Jedná se o stromky starší 5 let. Omrznou jim však vetvičky a nemusí se z toho na jaře vzpamatovat. Mrazům stromek určitě zbytečně nevystavujte!

Olivovníky jsou stromy, které vám připomenou dovolenou. Vypěstujte si je a vytvarujte podle svého. Nemusíte ji tvarovat jen jako bonsaj. Je možné tvarovat např. korunu na delším kmínku. Nejkvalitnějším olivovým olejem je extra panenský olivový olej lisovaný za studena. Je ceněn nejen pro své chuťové vlastnosti ale také pro své další využité. Z olivového oleje doporučujeme připravovat pokrmy dětem - olivový olej má dobrý vliv pro vývoj a růst kostí.

Využití olivovníku

Olivy a olivový olej patří mezi stěžejní součást zdravého jídelníčku. Vypeckované olivy se lisují na šťávu, která se odstředivou silou oddělí na vodu a olej. Olej se lisuje za studena a obsahuje 80% nenasycených mastných kyselin.

Pokrmy, kde je součástí olivový olej pomáhají na dobré trávení a podporují celkově činnost organismu. Zlepšují pocit mysli a navozují pozitivní myšlení. Látky obsažené v olivovém oleji - antioxidanty - snižijí riziko srdečních a nádorových onemocnění. I to je  obecně známo, že národy kolem středomoří na tyto choroby trpí méně.

Olivový olej neobsahuje cholesterol. Nenasycené mastné kyseliny v olivovém oleji mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi. Jedna lžička olivového oleje denně, to je lék.

Doporučení: Vždy si pozorně čtěte údaje na obalu od olivového oleje, jak byl zpracován a zemi původu. Láhev by měla být zabarvená, sluneční světlo snižuje kvalitu oleje. Olivový olej má trvanlivost 18 měsíců. Vybírejte si olivový olej podle chuti a vůně. Podle prosluněného státu, kde jste strávili dovolenou. Připravované pokrmy vám budou dovolenou připomínat.

Olivové dřevo má široké využití. Bývá využíváno k výrobě dřevěného nádobí - misek, hmoždířů... Vyrábí se z něj také dřevěné podlahy, které vás učarují osobitým designem. Olivové dřevo z afrického olivovníku je velmi tvrdé, lze jej použít na tesařské prvky při výstavbě domů a mostů.

Zatoužili jste si olivovník vypěstovat? Nadkrýváte na zimu rostliny textilií?

Sdílejte názory s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková