Mucholapka podivná

Mucholapka podivná

Rostlina zajímavá obzvláště svým způsobem lovu.

Mucholapka podivná patří k nejvíce pěstovaným masožravým rostlinám. Je atraktivní nejen pro svůj vzhled, ale i pro její netradiční způsob lovu. 

Pěstování

Pro pěstování mucholapek je nejdůležitější dostatek tepla a světla, proto je dobré rostlinky umístit například na okenní parapet. Pokud chcete dosáhnout krásně zbarvených pastí je nutný přísun přímého slunečního světla. 

Letní teploty by se měly pohybovat mezi 18 až 35°C.

V zimě umístěte rostlinu na stanoviště s teplotou okolo 10°C, masožravka se zatáhne do cibulky a přečkává tak zimu v klidu.

Zálivka musí být hojná, květináč s rostlinou by měl během sezóny stát ve vodě. V zimě udržujte substrát pouze mírně vlhký.

Přesazování a množení

Přesazování se provádí podle velikosti trsu či stavu zeminy, zhruba za 1 až 3 roky. Vybírejte raději větší květináče, rostliny totiž potřebují dostatečný prostor pro růst. Hlubší zasazení cibulky do substrátu je pro rostlinu lepší, dávejte přitom pozor na její poškození.

Mucholapku lze množit více způsoby, tím prvním je pomocí listových řízků. Při přesazování oddělte pár lísků se spodní dužnatou částí a umístěte je na na vlhké a světlé stanoviště. Tento způsob však není velmi spolehlivý.

Dalším způsobem množení je pomocí semínek, ty se dají sehnat například v našem e-shopu.

Nejjednodušším způsobem je dělení starších trsů. Každý rok se totiž rostliny dělí na části, které se po určité době dají lehce oddělit. 

Choroby a škůdci

Nejčastějšími škůdci, kteří napadají tyto rostliny jsou mšice či smutnice. Dalším problémem jsou plísně, zde je nejdůležitější prevence ve formě odstraňování starých odumírajicích listů.