Pitaya - dračí ovoce

Pitaya - dračí ovoce

Pitaya - dračí ovoce - ještě jste neochutnali? To jste o hodně přišli. A vypěstované na vlastním kaktusu v obýváku? Pročtěte si článek a nechte se inspirovat obrázky s bohatě plodícími kaktusy Pitaya...

Pitaya - dračí ovoce

Pitaya - Dračí ovoce, Dragon friut - (la.  Hylocereus undatus) - patří mezi kaktusovité rostliny. Původem pochází dračí ovoce z Mexika a jižní Ameriky. V sonorské poušti byli základní složkou jídelníčku. Nyní hojně roste v asijských státech - Tchai-wan, Thajsko, Vetnam, jižní Čína, Malajsie, Izrael. Ve volné přírodě dorůstají výhony až do délky 6m. Výhony jsou třírohé.

Pitaya - nechejte se inspirovat fotkami. Pitaya kvete nádhernými květy (říká se jim královny noci), které se rozevírají pouze v noci. Květy jsou žlutobílé.  Plody Pitayi jsou asi 10cm dlouhé, vejčitého tvaru. Mohou dorůst do průměru až 20cm. Povrch se liší dle druhu pěstované pitayi. Může mít červenou šupinatou slupku. šupiny jsou trojcípé. Povrch může být také hladký.

Úžasné květy Pitayi nazývané královny noci nebo také měsíční květy. Pitaya kvete rychle a nenápadně. Pokud chcete květy vidět, počkejte si na ně v noci.

Pěstování Pitayi není nijak náročné. Semínka klíčí s 99% úspěšností.

Pěstujeme Pitayu

Pitaya se pěstuje jako kaktusy. Daří se jí na suchých a slunných místech. Patří mezi popínavé rostliny. Zajistěte jí dostatek prostoru a oporu. Vyhovuje jí těžší písčitá půda.

Semínka Pitayi velmi dobře klíčí v miniskleníku. V miniskleníku zajistíte optimální vlhkost i teplotu pro klíčení. Semínka je také možné nasadit do výsevní misky a nadkrýt potravinovou fólií. použijte substrát určení pro výsev nebo si nachystejte vlastní substrát ze zeminy a písku v poměru 3:2. Substrát nechte prohřát v mikrovlnné troubě, tím zahubíte zárodky plísní a baktérií. Semínka začnou klíčit do deseti dnů. Již po třech dnech se můžou objevit první klíčky.

Doporučení: Miniskleník s ventilací je výbornou pomůckou. Zhodnotíte ho při pěstování exotických rostlin ze semen. Bude se vám hodit při klíčení semen i např. zeleniny v menším rozsahu. Ve skleníku snadno zajistíte optimílní teplotu a vlhkost. Díky miniskleníku bude i Váš parapet upravený (nebude na něm množství kelímků s klíčícími rostlinkami).

Pitaya snadno klíčí do deseti dnů od vysazení se objeví první rostlinky. První vyklíčené rostlinky s rozvinutými děložními lístky mají cca. 5cm.

Pitaya klíčí rychle. Nejpozději do 14 dnů od výsevu. Poté se ale její růst zastaví a chvilku nabírá síly a snaží se zesílit. Tyto drobné semenáčky jsou velmi pichlavé. Z děložních lístů brzy narostou další.

TIP: Vyklíčené rostlinky přesazujte do připraveného květináče. Vždy je nutné na dno umístit drenážní vrstvu z písku, kamínků nebo keramzitu.

Pitayu umístěte na slunné stanoviště. Patří mezi kaktusy milující teplo. Můžete ji letnit na balkóně či terase. Pitayu nenechte na studeném vzduchu. Špatně snáší teplotu pod 5°C. Zavčas ji přeneste do interiéru. Může přezimovat při teplotě kolem 10°C.

Zálivka u Pitayi není důležitá. Přizpůsobte ji prostředí, ve kterém bude umístěna. Přes zimu rostlinu nezalévejte vůbec.

Pitaya roste velmi rychle. Řez u této rostliny neprovádíme. Lze ji řízkovat.

Plody sklízejte jakmile mají listeny nažloutou barvu. Sklizené plody skladujte na suchém a chladném místě. Doporučujeme rychlou konzumaci čerstvých plodů. Pitaya v našich podmínkách příliš neplodí. Pokud se plody hned neobjeví, nezoufejte. Pěstování Pitayi vás i tak bude bavit.

Pitaya patří mezi nádherné kaktusovité rostliny. Pěstujte ji na slunném stanovišti.

Zajímavé ovoce

Pitaya ma lahodnou chuť. Dá se popsat jako chuť angreštu s melounem dohromady. Ucítíte v něm chuť kiwi a možná i liči. Dužnina plodu pitayi je šedobílá s drobnými černými semínky, jako jsou např. semínka u kiwi. Semínka jsou jedlá.

Plody se konzumují čerstvé. Před konzumací plody rozřízněte napůl a jezte pouze dužninu. Nebo můžete celé plody předem oloupat. Loupou se velmi snadno. Pitayu je možné pokapat limetkou. Umocní její chuť. Toto ovoce je vhodné konzumovat za teplých letních večerů jakoosvěžující delikatesu.

Pitaya má několik druhů plodů. Můžete mít plody s červenofialovou slupkou a bílou dužninou, červenofialovou sloukou a červenou dužninou a žluté plody s bílou dužninou.

Na talíři vypadá Pitaya velmi dekorativně. Jedná se o nádherné plody s velmi lahodnou chutí. Určitě je vyzkoušejte! Pitaya  plody - kaktusu.

Plody Pitayi jsou bohaté na vitamín C a na vápník, železo, riboflavin a karoten. Můžete je konzumovat i při redukčních dietách. Obsahují velké množství vody a vlákniny a cca. 36kalorií na 100g. Červené plody obsahují antioxidanty. V Asijských zemích konzumují Pitayu jako jídlo vhodné pro diabetiky, může být náhražkou např. rýže v jídelníčku. Používá se také při léčbě průjmových onemocnění.

Líbíl se Vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!

Autor: Hana Michalíková